O odškodnění za vadné prsní implantáty usilují i desítky Češek

Odškodnění za vadné prsní implantáty z Francie se domáhají i Češky. Je jich zhruba 50 a mohly by získat v přepočtu přes 90 tisíc korun. Skandál vypukl před čtyřmi lety po celém světě. Francouzská firma PIP implantáty nevyráběla ze zdravotního, ale z průmyslového silikonu. Ten v těle praskal.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto

Ilustrační foto | Foto: Fotobanka Stock Exchange

Paní Květa patří k dvěma tisícovkám Češek, které měly v implantátech od firmy PIP rizikový silikonový gel.

„Ta aféra mě strašně zaskočila, zvlášť z toho důvodu, že to jsou implantáty z Francie,“ popisovala už dříve žena, která šla na operaci po prodělané rakovině prsu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O právním sporu ohledně odškodnění za vadné prsní implantáty natáčela redaktorka Veronika Neprašová

„Naštvaná jsem, ale asi na tu firmu. Na tyto lékaře být naštvaná nemůžu,“ líčila.

Zakladatel francouzské firmy PIP Jean-Claude Mas si za výrobu vadných implantátů, které mu nikdo oficiálně neschválil, odpykává čtyřleté vězení. Nižší tresty dostali v roce 2013 i další zaměstnanci dnes už zaniklé společnosti.

Žalobu na odškodnění však podaly poškozené pacientky z celého světa na jinou společnost.

Skandál s prsními implantáty firmy Poly Implant Prothese – zkráceně PIP – vypukl koncem roku 2011. Tehdy se začaly objevovat první odhady počtů poškozených žen. Nakonec se zjistilo, že si vadné implantáty pořídilo asi 300 tisíc pacientek po celém světě. Konkrétně v 65 zemích. Nejvíc silikonových výplní mířilo do Velké Británie. Paříž tehdy doporučila všem pacientkám výměnu implantátů. Více než čtyřem tisícům žen totiž praskly a u dalších téměř tří tisíc vyvolaly záněty.

„Je to postavené tak, že se žaluje společnost TÜV, to je německá společnost, kontrolní orgán, který vydával osvědčení na vadné implantáty, prováděl kontroly. Tedy dovozuje se z toho, že měl být odpovědný za kvalitu těchto implantátů,“ vysvětlil právník Radek Novotný.

Žalobu podalo hromadně asi 1700 žen z celého světa. Češek se nakonec připojilo 50.

Právník Novotný zastupuje vedle nich i jedno velké pražské zdravotnické zařízení. Soudní jednání se konalo ve Francii nedávno – na začátku ledna.

„Zatím tam probíhá soudní řízení u soudu prvního stupně v Toulonu a zatím se jedná spíše o procesní kroky, jde o procházení dokumentů, stanovisek,“ přiblížil Novotný.

Poškozené pacientky by mohly získat v přepočtu přes 90 tisíc korun. Další líčení nařídil francouzský soud na léto.

ČRo, Veronika Neprašová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme