Bez Tejce, Humla, Zavadila i Jandáka. Kandidátky ČSSD projdou změnou

Známé tváře sociálních demokratů se letos zřejmě nedostanou na volební kandidátky. Někteří odcházejí z politiky kvůli nesouhlasu s vedením strany, jiní jen neprošli systémem primárek, kdy nezískali dostatečnou podporu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 16.7.2014, Vítězslav Jandák

Poslanecká sněmovna 16.7.2014, Vítězslav Jandák | Foto: Filip Jandourek

Před týdnem ohlásil odchod z politiky kvůli nesouhlasu s vedením ČSSD poslanec Jeroným Tejc. Během tohoto týdne oznámila totéž Marie Benešová.

Server Novinky.cz v pátek informoval, že na kandidátkách budou chybět také Vítězslav Jandák, Jaroslav Zavadil, Stanislav Huml, Lubomír Toufar, Štěpán Stupčuk nebo Jiří Koskuba.

Ludvík odmítl post volebního lídra ČSSD v Praze, nelíbí se mu kandidátka

Číst článek


Absence některých jmen mezi kandidáty vychází podle premiéra Bohuslava Sobotky z propracovaného systému primárek. „Kdo chce za sociální demokracii kandidovat, nefunguje to tak, že zajde za předsedou a domluví se. My jsme demokratická strana, která funguje v regionech,“ dodává.


To, že se některá významná jména nedostala na kandidátky, ale nebývá nic výjimečného. Dle slov předsedy strany jde o demokratický proces – a pokud daní poslanci nemají dostatečnou politickou podporu, na kandidátní listiny se prostě nedostanou.


Navíc už začátkem týdne oznámil šéf pražské ČSSD Miloslav Ludvík, že se nebude ucházet o pozici lídra, jelikož neprosadil svoji představu kandidátky.

Dalšími uchazeči o první místo tak zůstávají pražský radní Petr Dolínek a náměstek ministra zahraničí Lukáš Kaucký. Lídra definitivně vybírají regiony ve vnitrostranickém referendu. „Domluvili jsme se na postupu, který povede k tomu, že bude v Praze jednoznačně vybrán lídr,“ uvedl Sobotka. Zároveň věří, že pražská sociální demokracie půjde do voleb sjednocená. Pražská kandidátka by měla být uzavřena během dubna na jednání předsednictva strany.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme