Britové dostali novou jednolibrovku. Minci proti padělatelům chrání i hologram

Ve Velké Británii jde do oběhu nová mince v hodnotě jedné libry. Místo kulatého tvaru má dvanáct menších hran a řadu bezpečnostních prvků, které z ní podle Královské mincovny dělají platidlo, jež je nesmírně těžké padělat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nová jednolibrová mince | Foto: The Royal Mint

Nová jednolibrová mince má hlavně pomoct v boji proti padělatelům. Podle královské mincovny je totiž každá třicátá jednolibrová mince falešná. Nové platidlo bude proti falšování chránit několik bezpečnostních prvků – jedním z nich je prvek podobný hologramu, který se podle úhlu pohledu mění na jedničku nebo na znak. Mince je ze dvou kovů - vnitřek je stříbrný ze slitiny niklu, okraje jsou pak zlaté z mosaze a niklu.

Nové mince nahradí staré "jednolibrovky" po víc třiceti letech užívání. Královská mincovna chce některé stará platidla roztavit a použít k výrobě nových. Oproti předchozí jednolibrovce je mince tenčí i lehčí a její líc zdobí v pořadí pátý portrét královny Alžběty II. na podobném platidle. Na rubu mince jsou symboly čtyř částí Velké Británie sjednocené v královské koruně.

Podle britského Telegraphu se tento rok dostanou do oběhu i další mince. Královská mincovna plánuje vydat například novou verzi dvoulibrové mince k 200. výročí úmrtí spisovatelky Jane Austinové.

Martin Balucha, moš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme