Češi ve velkém vyrážejí do Alp. Zájezdy přes oslabení koruny nezdražily

Češi kvůli nedostatku sněhu ve velkém vyrážejí za lyžováním do zahraničí. Cestovní kanceláře hlásí růst zájmu o zájezdy do Alp o desítky procent. Nahrává jim i fakt, že ceny zájezdů klesají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lyžaři na vrcholu | Foto: Jan Rosenauer

Češi v těchto dnech kupují ve velkém last minute nabídky zahraničních lyžařských zájezdů. Důvodem je teplé počasí v Česku a nedostatek sněhu na tuzemských horách. Například cestovní kancelář Nev-Dam tak podle jejího mluvčího Jana Osúcha zaznamenává až pětinový nárůst poptávky po lyžařských pobytech v Alpách.

„Na českých horách se v podstatě nedá lyžovat a ani výhled, že by se změnily klimatické podmínky a situace na českých horách se zlepšila, není nijak růžový. Takže není divu, že lidé ve větší míře chodí do našich poboček a kupují si naše lyžařské zájezdy,“ říká Osúch.

Vysoký meziroční nárůst prodejů potvrzuje i marketingový ředitel největšího českého internetového prodejce zahraničních zájezdů INVEA Michal Tůma.

Přehrát

00:00 / 00:00

Teplé počasí a nedostatek sněhu vyhání Čechy do Alp. Natáčel o tom redaktor Jan Strouhal

„My jsme na letošní sezonu zaznamenali nárůst poptávky oproti loňskému roku o 33 procenta. Je to dokladem toho, že ekonomická stagnace je již dávno za námi, Češi si už zimní dovolenou neodepírají,“ uvádí Tůma,

Češi ale využívají i toho, že zájezdy ani přes oslabení hodnoty koruny Českou národní bankou letos nezdražily.

„V letošním roce v průměru Češi utrácejí za lyžařskou dovolenou 5391 korun na osobu, je to o 443 korun méně než loni. Čili letošní ceny jsou nižší, což je možná překvapivé,“ doplňuje Michal Tůma

Hlavním důvodem poklesu cen je zejména spořivost Čechů, kterým se snaží cestovní kanceláře podbízet své nabídky, říká tajemnice Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Kateřina Petříčková.

„Česká klientela se snaží ušetřit, a proto kupuje pobyty na méně nocí. Tomu se samozřejmě přizpůsobují i cestovní kanceláře se svou nabídkou,“ vysvětluje.

Podle Petříčkové ale i letos platí, že ceny skipasů i ubytování se lehce zvýšily, a to do tří procent. Navíc, pokud byste se rozhodli jet lyžovat do zahraničí po vlastní ose, musíte letos počítat se slabším kurzem české měny, což zájezd například při individuálním nákupu skipasů oproti loňsku prodraží.

České cestovní kanceláře v roce 2013 - tržby a počet klientů | Foto: ČTK

Jan Strouhal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme