Česku chybí zásoby ropy pro případ krize. Rezerva vydrží jen 87 dní, Evropská unie požaduje 90

Česko nemá dostatek nouzových zásob ropy. Rezerva musí podle nařízení Evropské unie vystačit alespoň na devadesát dní. Správa státních hmotných rezerv ale zjistila, že má ropu jen na 87 dní. O situaci už Správa státních hmotných rezerv informovala vládu a Evropskou komisi. Ministrům předkládá návrh, aby stát ropu nebo přímo benzin a naftu koupil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úložiště ropy státního podniku Mero ve středočeské Nelahozevsi | Foto: Mero, a.s.

„Preferuji nákup ropy, protože to by nás nestálo ani korunu na nákladech na její skladování," řekl předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr.

Správa má totiž podle něj k dispozici kapacitu v nádrži státního správce ropovodů Mero v Nelahozevsi na Mělnicku.

„Pokud by padlo rozhodnutí nakoupit benzin a naftu, pak bychom potřebovali od vlády dodatečných asi 50 milionů korun ročně na jejich skladování. A prázdná nádrž na ropu v Nelahozevsi nám stejně zůstane dál," dodal.

Dvojitý plot chrání šestnáct obřích nádrží. Podívali jsme se za ceduli ‚Vstup zakázán'

Číst článek

Švagr na tenčící se zásoby upozorňoval už několikrát. „V loňském roce stejně jako v předloňském rostla spotřeba pohonných hmot kvůli tomu, jak roste ekonomika. Rostly také dovozy. V loňském roce se do toho bohužel neblaze promítla havárie v Kralupech, která znamenala zvýšení dovozu do České republiky,“ vysvětlil Švagr.

O možném přikoupení ropy do nouzových zásob se jednalo už v předloňském roce. Mělo jít o sto tisíc tun takzvané sladké ropy, tedy nízkosirné neruské ropy, za více než miliardu korun. Bezpečnostní rada státu ale nákup nepodpořila. Nákup ropy podporoval tehdejší ministr průmyslu Jan Mládek z ČSSD, podle dřívějších informací s ním naopak nesouhlasil ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš.

„Prakticky již dva roky se snažíme ve spolupráci s ministerstvem průmyslu a obchodu hmotné rezervy doplnit nákupem takzvané sladké ropy, kterou v rezervách nemáme. Bohužel nám nebyl zatím vládou schválen," potvrdil Švagr.

Nouzové zásoby má stát pro případ krizových scénářů - jako jsou přírodní katastrofy, havárie v rafineriích nebo třeba přerušení dodávek ropy.

ČTK, Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme