Christensen: Každý by měl mít možnost z eurozóny vystoupit

Řekové se rozhodnou, zda chtějí zůstat v eurozóně, 4. prosince. I to zaznělo na závěr včerejší schůzky řeckého premiéra Papandreua s německou kancléřkou Merkelovou a francouzským prezidentem Sarkozym. Jak přitom tvrdí někteří experti, odchod Řecka z měnové unie je jen jeden z mnoha nutných a často bolestných kroků, které země eurozóny musí udělat, aby se vypořádaly s krizí. V rozhovoru s Romanem Chlupatým v dánském Hellerupu to řekl i spoluzakladatel a nynější výkonný ředitel Saxo Banky Lars Christensen.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výkonný ředitel Saxo Banky Lars Christensen | Foto: Saxo Bank

V tuto chvíli jsme v neskutečně složité situaci. Ale i na individuální úrovni platí, že pokud jste moc utráceli, máte jediné možné řešení: omezit výdaje a přijmout opatření, díky kterým váš příjem nakonec bude růst. Pro zemi to znamená, že i když to možná v krátkodobém výhledu zní kontraproduktivně, je třeba snížil daně a je třeba věci nastavit tak, aby pro lidi bylo zajímavější začít podnikat a nebo si najít práci. No a naopak - je třeba snížit lákadla, kvůli kterým lidé nepracují a zneužívají systém. Musíte snížit výdaje na sociální služby, dokavad nebudete schopen za ně zaplatit. Prostě, je třeba dát si vlastní dům do pořádku.

Přehrát

00:00 / 00:00

S výkonným ředitelem Saxo Banky Larsem Christensenem mluvil Roman Chlupatý

V mnoha zemích se ale lidé proti podobným pokusům bouří. Nehrozí tak, že se to nepovede?

Ano, bezpochyby. V mnoha zemích totiž máme velmi populistické politiky a spoustu lidí, kteří kvůli úsporným opařením mají problémy. Ale jde o jediný způsob, jak věci napravit. No a pak je třeba vzít případy, jako je třeba Řecko, a nechat je prostě jít. Nechat je odepsat dluh. Pokud kvůli tomu budou mít některé německé a francouzské banky problém, tak to vyřešme. Ale není možné Řecko udržovat v tomto stavu. To dojde k atomovému výbuchu. Věci se totiž budou jen horšit a horšit. Mohou opustit eurozónu, odepsat 50 a nebo více procent, 70 procent, dluhu. Devalvovat. Budou konkurenceschopní a budou zpět ve hře.

Měly by i další země, Portugalsko, Itálie a další, mít možnost opustit měnovou unii?

Samozřejmě. Tak, jako je možné vstoupit, byste měl mít i možnost vystoupit.

Byl by to v tuto chvíli dobrý nápad?

Myslím, že by to bylo velmi, velmi nepříjemné. Ale bude to ještě nepříjemnější za pět let. Proto si myslím, že ano. Že pro ty skutečně hodně postižené země platí, že není jiné cesty k tomu, aby byly opět konkurenceschopné. No, druhou variantou je, že zvládnete snížit platy o 30, 40 procent. Devalvovat uvnitř země. Ale asi si dokážete představit, jak obtížné to je. I když, několik pobaltských republik to zvládlo. Přesto platí, že je něco podobného velmi obtížné před lidmi obhájit. Je mnohem jednodušší devalvovat externě než interně.

Roman Chlupatý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme