ČSTV chce po Hušákovi 953 milionů korun. Počítá i s neúspěchem

Český svaz tělesné výchovy vystavil Aleši Hušákovi účet za jeho šestnáctileté vedení Sazky. Majoritní akcionář kdysi monopolní národní loterie žaluje bývalého generálního ředitele Sazky o bezmála miliardu korun. Peníze chce za náhradu škody. Další dva miliony pak žádá za poškození dobrého jména svazu i českého sportu obecně. Hušák pochybení odmítá. Prý se vždy držel zákona, stanov společnosti a rozhodnutí valné hromady.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda ČSTV Miroslav Jansta (vpravo) a advokát ČSTV Aleš Rozehnal

Předseda ČSTV Miroslav Jansta (vpravo) a advokát ČSTV Aleš Rozehnal | Zdroj: ČTK

Sportovní svazy dva roky od konkurzu Sazky podávají na Aleše Hušáka žalobu. Suma 953 milionů korun je necelá polovina toho, co konzervativní znalecké posudky označily za skutečnou škodu, jaká ČSTV vznikla.

Přitom jako majoritní akcionář zejména ČSTV rozhodoval o tom, co se bude a nebude v Sazce dít. „Hlavní odpovědnost nese vlastník, předseda pan Kořan, a toho můžu žalovat jen za to, že byl zaměstnancem ČSTV za čtyřapůlnásobek jeho platu, za 540 tisíc,“ shrnul současný předseda ČSTV Miroslav Jansta.

Svaz využívá takzvané solidární odpovědnosti. Mohl stejnou žalobu podat na kohokoli z bývalého představenstva Sazky, protože všichni členové za škodu odpovídají společně a nerozdílně. ČSTV si vybral Aleše Hušáka jakožto bývalého generálního ředitele. V případě, že by soud sportovcům jejich nárok přiznal, Hušák má možnost zaplacenou škodu vymáhat soudně po ostatních členech představenstva Sazky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Případ žaloby ČSTV na exšéfa Sazky Aleše Hušáka sleduje reportér Martin Drtina

Hušáka konkrétně svaz viní z toho, že má na krachu společnosti velký podíl. Navíc si v pozici generálního ředitele Sazky žil výrazně nad poměry. „Za období 2004 až 2011 mu byla vyplacena mzda v celkové výši 321 318 896 korun,“ vyčetl z výplatních pásek Aleše Hušáka advokát Aleš Rozehnal, který je také autorem žaloby.

„Náklady na pronájmy soukromého letadla činily v roce 2009 přibližně 10 milionů, v roce 2010 přes 10 milionů s tím, že přibližně dva miliony byly vynaloženy na náklady na přepravu pana Hušáka na jeho sídlo na Menorce,“ vyjmenoval Rozehnal.

Hlavní a nejdůležitější, na čem žaloba staví, je ale tvrzení, že Hušák obelhával akcionáře i představenstvo. V době, kdy se společnost potácela nad propastí, totiž důležité informace zamlčoval.

Žaloba už leží na soudu. Jen na soudních poplatcích z podané žaloby ČSTV zaplatí 4,1 milionu korun. S advokátem Rozehnalem se svaz dohodl na tom, že jeho odměna bude závislá na úspěchu ve věci. Pokud by sportovci prohráli a Aleš Hušák byl zastoupen advokátem, museli by mu vyplatit dalších zhruba 6 milionů korun.

Šéf Sazky vlastní na Menorce opravenou vilu | Foto: David Koubek

Co se týká odhadu šancí, jak to dopadne, svou představu Miroslav Jansta má. „Já si myslím, že to je vždycky padesát na padesát,“ prohlásil. ČSTV je i na případné riziko prohry připravený. „Nikdo to nemá jasné, protože náhled na právo je vždycky podle toho, kdo soudí,“ dodal.

Aleš Hušák nedávno řekl, že se na spor před soudem těší. „Konečně se probere příběh Sazky krok za krokem a například pan nový předseda Jansta bude tím pádem nutně konfrontován s tím, jaká byla jeho role v tom příběhu,“ uvedl. U soudu bude patrně argumentovat tím, že nedělal nic, co by mu předtím neodsouhlasilo představenstvo a akcionáři.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s Miroslavem Janstou, předsedou ČSTV, o žalobě, kterou na někdejšího mocného šéfa Sazky Aleše Hušáka podává právě ČSTV

Hušák tráví teď většinu času na ostrově Menorca, kde sepisuje knihu o tom, jak to bylo se Sazkou z jeho úhlu pohledu. Za necelý rok se do Česka bude muset vrátit, protože začne soud a bez jeho účasti by měl ČSTV usnadněnou pozici. Žádal by totiž vydání takzvaného rozsudku pro uznání.

Dokazování může být kvůli délce žaloby a množství obsáhlých příloh poměrně zdlouhavé. Soud však také už na začátku projednávání může říct, že ČSTV není k žalobě oprávněn a že mu chybí takzvaná aktivní legitimace. V takovém případě by mohl být výsledek jednání znám velmi brzy.

Český rozhlas požádal Aleše Hušáka také o aktuální vyjádření k žalobě, zatím bezúspěšně.

Martin Drtina, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme