Americká daňová reforma prošla Senátem. Sněmovna reprezentantů o ní musí hlasovat znovu

Senát amerického Kongresu schválil ve středu s úpravami konečnou verzi daňové reformy prezidenta Donalda Trumpa. Pozměněnou verzi proto ještě musí opět schválit Sněmovna reprezentantů, která o ní má hlasovat během středy. Podle agentury AP jde o nejrozsáhlejší daňovou reformu ve Spojených státech za více než 30 let. Daňová reforma byla cílem republikánů již dlouho.

Washington (Aktualizováno: 7:30 20. 12. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Washingtonský Kapitol

Washingtonský Kapitol | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Sněmovna reprezentantů úpravu daňového systému odsouhlasila v úterý 227 hlasy proti 203. Americký prezident Donald Trump následně na twitteru republikánům v této komoře Kongresu pogratuloval.

Největší změna od 80. let. Americký Senát schválil Trumpovu daňovou reformu

Číst článek

Senát ale musel reformu mírně pozměnit, aby neporušovala senátní pravidla o rozpočtu.

Ve prospěch pozměněné verze reformy hlasovalo všech 51 zúčastněných republikánských senátorů, proti naopak bylo všech 48 zúčastněných demokratických senátorů.

O změnách reformy debatoval Senát několik hodin. Hlasování přerušili protestující v galerii Senátu, kteří začali křičet: „Zbavte se reformy, ne nás". Viceprezident Mike Pence musel hlasování přerušit, aby se situace uklidnila.

Návrh mimo jiné snižuje daně z příjmu právnických osob na 21 procent z nynějších 35 procent, jednotlivci si pak budou moci snížit daňový základ o dvojnásobek současného stavu. Kritici naopak poukazují na to, že změny pomohou především korporacím a bohatým.

Trump nesouhlasné názory odmítá a tvrdí, že z daňových úprav budou těžit všichni, především pak velmi uleví střední třídě.

Příjmy státního rozpočtu z daní se v nadcházejících deseti kvůli daňové reformě podle AP sníží o 1,5 bilionu dolarů. Nové opatření by mělo vstoupit v platnost v lednu. Změny v daňových odvodech zaměstnanců se odrazí na výplatních páskách v únoru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme