Tendr na stavbu Dukovan oficiálně vypíše až příští vláda. Už teď ale ČEZ osloví čtveřici zájemců

Finální rozhodnutí o tendru na stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany bude na příští vládě. Termíny zahájení stavby v roce 2029 a uvedení nového bloku do zkušebního provozu v roce 2036 stále platí, uvedl ve čtvrtek ministr průmyslu a dopravy za ANO Karel Havlíček. Čtyři uchazeči o zakázku, včetně sporného ruského Rosatomu, mají do té doby předložit informace, jak budou naplňovat bezpečnostní požadavky. Čínského zájemce Česko neosloví.

Praha (Aktualizováno: 17:37 25. 3. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Finální rozhodnutí o tendru na stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany (na snímku) bude na příští vládě | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Z aktuálního vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu vyplývá, že Česko v tendru neosloví čínského zájemce, společnost CGN. Zůstávají čtyři uchazeči – francouzská EdF, jihokorejská KNHP, kanadsko-americký Westinghouse a také ruský Rosatom, jehož možnou účast v tendru kritizuje část opozice.

‚Diskuse o zapojení ČEZ nevedly k cíli.‘ Dukovany bude financovat stát, oznámil zmocněnec Míl

Číst článek

Investor stavby, firma Elektrárna Dukovany II, kterou plně vlastní polostátní energetická společnost ČEZ, podle zadání ministerstva průmyslu nyní osloví vybrané zájemce, aby do konce listopadu letošního roku předložili souhrnné informace, jak budou naplňovat bezpečnostní požadavky na dodavatele nového jaderného zdroje.

Především půjde o strukturu, v jaké hodlají podávat nabídku, nebo vlastnickou strukturu hlavního dodavatele a členů konsorcií, včetně finančních ukazatelů. Stanovený termín je až po volbách do Poslanecké sněmovny, které se uskuteční 8. a 9. října.

„Zahajujeme poslední fázi k vypsání tendru. Na základě diskuse se zástupci investora, bezpečnostních složek nebo politických stran jsme se rozhodli uskutečnit před zahájením samotného tendru ještě fázi takzvaného Bezpečnostního posouzení. Finální rozhodnutí bude na příští vládě, která díky tomuto postupu bude mít maximum informací,“ řekl ve čtvrtek Havlíček.

Předkvalifikace uchazečů je podle ministerstva běžný postup, který doporučuje i Mezinárodní agentura pro atomovou energii.

Nový blok za 162 miliard

Informace získané do konce listopadu od zájemců podle ministerstva ČEZ následně předloží vládě a ta rozhodne, kteří uchazeči budou přizváni a vyzváni k předložení nabídek v rámci výběrového řízení.

Pro zpracování souhrnné informace týkající se naplnění bezpečnostních požadavků budou uchazeči mít možnost seznámit se s detailní technickou specifikací požadavků zadavatele na nový jaderný zdroj, vycházející z předběžné dokumentace k výběrovému řízení. To jim umožní zahájit i přípravu na samotný tendr, uvedl úřad.

‚Jeden z velmi významných milníků.‘ Dukovany dostaly povolení pro stavbu dalšího bloku

Číst článek

„Tímto krokem vycházíme vstříc těm, kteří jakkoliv pochybovali o naplnění bezpečnostních požadavků, současně nijak významně nezdržíme průběh tendru. Uchazeči již mohou na svých projektech, dodavatelském řetězci a dalších komponentech nabídky pracovat, neboť získají další potřebné informace. Termíny zahájení stavby v roce 2029 a uvedení nového bloku do zkušebního provozu v roce 2036 tak zůstávají neměnné,“ uvedl ve čtvrtek Havlíček.

Model financování nového jaderného bloku v Dukovanech na Třebíčsku zhruba za šest miliard eur (přibližně 162 miliard korun) schválila vláda loni. Část opozice mimo jiné navrhla uzákonit to, že stát by nesměl podpořit projekty nových jaderných zdrojů od firem ze zemí, které nepřistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách, tedy například z Ruska a Číny.

Vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl před dvěma týdny uvedl, že nový jaderný blok v Dukovanech bude plně financovat stát.

Harmonogram přípravy nového jaderného zdroje v lokalitě Dukovany

  • duben 2021 - prosinec 2021: fáze bezpečnostního posouzení potenciálních uchazečů
  • prosinec 2021: vláda má schválit seznam uchazečů pro výzvu k podání nabídek
  • 2022 až 2023: průběh tendru a jednání s dodavateli o nabídkách
  • 2023: schválení preferovaného dodavatele
  • 2023 - 2024: jednání, finalizace a podpis smlouvy s preferovaným dodavatelem
  • 2029: zahájení výstavby
  • 2036: uvedení do provozu

Zdroj: ministerstvo průmyslu a obchodu

Zdeňka Trachtová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme