‚Diskuse o zapojení ČEZ nevedly k cíli.‘ Dukovany bude financovat stát, oznámil zmocněnec Míl

Nový jaderný blok v Dukovanech bude plně financovat stát, diskuse o zapojení energetické společnosti ČEZ nevedly k cíli. Na videokonferenci o budoucnosti české energetiky, kterou pořádala nezisková platforma Institut Equilibrium, to řekl vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl. Podle něj se nyní už jedná o konkrétním řešení, jak výstavbu bloku zaplatit.

Dukovany Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Dukovany | Zdroj: Profimedia

„Diskuse, která dnes probíhá o tom, jaký podíl investice by měl ČEZ hradit ze svého, skončila u rozhodnutí předsedy vlády (Andreje Babiše z ANO) na stoprocentním financování ze strany státu, protože dohoda nebyla nalezena,“ řekl Míl. Hlavním důvodem je podle něj cena peněz.

O tom, že by stát mohl stavbu nového jaderného zdroje v Dukovanech financovat zcela sám mluvil už na konci ledna vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu za ANO Karel Havlíček.

Havlíček o tendru na Dukovany: Výslednou podobu nemusí schvalovat vláda, ale jen ministerstvo

Číst článek

Uvedl, že je to varianta pro případ, že by zapojení energetické firmy ČEZ do placení bylo příliš drahé. Při plném financování by podle něj stát získal nižší úrokovou sazbu. Podle původních plánů se stát měl podílet 70 procenty, zbylých 30 procent pak měl zaplatit ČEZ.

„My jsme potom přišli s myšlenkou, že by ČEZ se měl podílet – minimálně v těch prvních dvou etapách  to znamená příprava výstavby do zahájení výstavby, vlastním vkladem. Ale musím objektivně říct a popravdě přiznat, že ta jednání nespěla k pozitivnímu cíli, řekl Míl.

Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž řekl, že firma je připravená spolupracovat na nastavení kterékoliv z variant financování tak, aby naplňovala očekávání státu i péči řádného hospodáře pro ČEZ. Veškeré úspory z financování se v každém případě promítnou do snížení ceny elektřiny pro spotřebitele a ČEZ z nich nijak neprofituje, dodal.

Postup Česka při financování bude závislý i na schválení ze strany EU. Míl přiznal, že koronavirová pandemie znemožnila některá jednání a přípravu řady podkladů pro Brusel zdržela. „Nejsme na kritické cestě, to v žádném případě. Ale jsme v situaci, kdy bude potřeba řadu věcí rozhodnout v historicky krátké době, abychom byli schopni se posunout dopředu, uvedl zmocněnec.

Rusko a Čína

Spuštění tendru na stavbu nového dukovanského bloku podle něj nemá smysl bez politické shody. Tématem jednání mezi vládou a opozicí jsou v poslední době především bezpečnostní otázky.

‚Jeden z velmi významných milníků.‘ Dukovany dostaly povolení pro stavbu dalšího bloku

Číst článek

Část opozice mimo jiné navrhla uzákonit to, že stát by nesměl využít nabídky firem ze zemí, které nepřistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách, tedy například z Ruska a Číny.

Další z řady politických jednání o Dukovanech se konalo ve středu. „K Dukovanům máme nyní jednání prakticky denně. Žádné nové zásadní informace v tuto chvíli nemáme, pracujeme na operativní úrovni, tj. notifikace, příprava tendru, zákon, smlouva o výkupu elektřiny. Pokud chce opozice průběžně nějaké info nebo vysvětlení, tak se snažíme vyhovět,“ uvedl Havlíček.

Vicepremiér koncem ledna po jednání se zástupci politických stran oznámil, že do tendru pravděpodobně nebude připuštěna Čína, Rusko ale ve hře zůstává. Model financování nového jaderného bloku v Dukovanech na Třebíčsku zhruba za šest miliard eur (přibližně 162 miliard korun) schválila česká vláda loni.

Mezi možnými uchazeči dukovanského tendru jsou podle dostupných informací ruský Rosatom, čínská společnost CGN, severoamerická společnost Westinghouse, francouzská EdF a jihokorejská firma KHNP.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme