Ekonomické informace 10. 8. 2001

Hovoříme o pravděpodobné valorizaci starobních důchodů jako důsledku stoupající inflace. Diskuse kolem zvýšení pojistné částky u bankovních vkladů neustává. A u financí zůstaneme i v další části informací, a to u zahájení výplat náhrad pojištěných vkladů klientů I. Družstevní záložny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Další citelný zásah do letošního státního rozpočtu způsobila červencová inflace. Vzhledem k tomu, že meziročně spotřebitelské ceny stouply o více než pět procent, bude muset vláda valorizovat důchody. Připustil to ministr práce a sociálních věcí Vladimír Špidla s tím, že o termínu zvýšení penzí rozhodne kabinet.

Pojištění vkladů v bankách by se mělo zvýšit na 850 tisíc korun. Předpokládá to Senátem schválená zákona o bankách, která úroveň pojištění přibližuje standardům Evropské unie. Novela zároveň počítá s vyplacením až čtyř miliónů korun dosud neodškodněným klientům tří zkrachovalých bank - Pragobanky, Moravia banky a Universal banky. Tento záměr kritizuje Miroslav Singer ředitel pro restrukturalizaci společnosti Pricewaterhouse Coopers. Tvrdí, že jde o nesystémový krok, na kterém mohou vydělat nepoctiví finančníci.

Senát také souhlasil se zákonem o finanční kontrole. Ten by měl v souladu s evropskými předpisy zavést vnitřní kontrolní mechanismy ve státní správě. Zákon je nezbytný pro uzavření kapitoly "finanční kontrola" při jednání o našem vstupu do Evropské unie.

Zajišťovací fond družstevních záložen začal vyplácet náhrady pojištěných vkladů klientů I. Družstevní záložny. U této kampeličky má více než 23 tisíc členů uloženo téměř 3 a půl miliardy korun. Podle mluvčího Úřadu pro dohled nad záložnami Oldřicha Zajíce odškodnění proběhne v několika etapách do konce srpna.

Ruská petrochemická společnost Sibur, která je součástí energetického podniku Gazprom, má zájem o privatizaci společnosti Unipetrol. Sibur se ale podle jeho presidenta Jakov Goldovského nechcde o českou firmu ucházet přímo, ale pravděpodobně jako spojenec některého z velkých ropných koncernů světového ražení, řekl prezident Siburu Jakov Goldovskij.

Pohonné hmoty během července zlevnily. Podle údajů Českého statistického úřadu se natural prodával o 63 haléře levněji než v červnu a nafta o 41 haléř. Ceny poklesly i ve srovnání s červencem loňského roku. Důvodem je nižší cena ropy na světových trzích a silný kurs koruny. Podle ředitelky odboru informačních služeb statistického úřadu Jany Bondyové se to promítlo i do konečných cen u čerpacích stanic.

Vysoké příjmy a téměř žádné daně. I takové zaměstnání se dá nalézt a brzy bude dostupné i pro některé Čechy. Víc vám prozradím v dnešním Ekonomickém magazínu, u kterého se v 9 hodin 15 minut těším na slyšenou.

Milan Kopp, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme