Ekonomické informace 12. dubna

Zamýšlíme se nad tím, zda se se změnou ministra financí může zpomalit další privatizace a hovoříme o česko-tureckých hospodářských vztazích. Věnujeme se i dobrým vyhlídkám na skončení takzvané banánové války mezi Spojenými státy a EU.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nástupce ministra financí Pavla Mertlíka, jehož jméno zřejmě premiér Zeman oznámí už dnes, by měl rozptýlit pochybnosti o dalším průběhu privatizace. Ta by se neměla zpomalit, protože jinak nelze vyloučit menší zájem investorů o akcie polostátních firem. Řekl to analytik Patria finance David Marek, který reagoval na doporučení některých zahraničních investičních společností jejich klientům, aby snížili angažovanost v českých akciích a zaměřili se na ostatní trhy střední a východní Evropy.

Odstupující ministr financí Pavel Mertlík si ohrožení privatizace nepřipouští. Předpokládá, sice že energetické společnosti budou prodány nejdříve v příštím roce, ale optimističtější je při prognoze prodeje další státních podílů.

Výrobce lehkých aut - čáslavská Praga - věří, že se bude moci zúčastnit výběrového řízení na vozidla pro správu silnic a dálnic. S místopředsedou představenstva firmy Petrem Ptáčkem o tom jednal ministr dopravy a spojů Jaromír Schling. Firma se totiž domnívá, že v průběhu tendru došlo ke změně podmínek a je tak ze soutěže vyřazena.

Intenzita česko-tureckých hospodářských vztahů by se měla zvyšovat. To je jeden z výsledků jednání, které v Ankaře vedl šéf české diplomacie Jan Kavan se svým rezortním protějškem Izmajlem Čemem. Podle Kavana chce český průmysl navázat především na úspěšnou spolupráci v oblasti energetiky.

Nekonečná banánová válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií skončí prvního července. Jak dodává náš bruselský zpravodaj Milan Fridrich s touto zprávou přišel evropský komisař pro obchod Pascal Lammi.

Milan Kopp, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme