Ekonomické informace 19. 5. 2005
Čína se vzpouzí snahám Evropské unie a Spojených Států omezovat dovoz jejího textilu. Čechy, ale i naše ekonomy trápí dlouhodobá nezaměstnanost. Pro lidi s vysokými příjmy vláda od roku 2007 zavede stropy pro zdravotní a sociální pojištění. Česká republika stihla jako první ze 13 zemí připravit čerpání prostředků z takzvaného Norského finančního mechanismu.
Čína se vzpouzí snahám Evropské unie a Spojených Států omezovat dovoz jejího textilu. Unie je ale proti levným dovozům z Číny odhodlána zasáhnout co nejdřív, protože se bojí o svůj textilní průmysl. Jen v Česku podle našich výrobců čínský textil ohrožuje až třetinu ze 120 000 pracovních míst. Opatření proti čínskému dovozu tak podle svého viceprezidenta Jiřího Kohoutka žádá i Asociace textilního, oděvního a kožedělného průmyslu.
Čechy stále více trápí dlouhodobá nezaměstnanost. Každý třetí nezaměstnaný je u nás bez práce déle než dva roky. Jak přitom vyplývá z údajů Českého statistického úřadu, ještě před 12 lety to byl pouze každý 20. uchazeč o práci. Dlouhodobá nezaměstnanost tak podle Petra Zahradníka z České spořitelny začíná být pro českou ekonomiku stále větším problémem.
Pracující Češi zase nejsou v zaměstnání spokojeni. Z provedeného průzkumu vyplývá, že nejčastěji si stěžují na neplacené přesčasy. Na špatné podmínky v práci si ale stěžuje většina Evropanů. Zhruba 45 procentům z nich se v současné práci nelíbí do té míry, že hodlají podat výpověď a přejít do jiné firmy hned, jak to bude možné.
Lidé s vysokými příjmy od roku 2007 ušetří na zdravotním i sociálním pojištění. Vláda se totiž včera dohodla na zavedení pojistných stropů ve výši pětinásobku průměrné mzdy. V roce 2008 by se stropy měly snížit už jen na čtyřnásobek a o rok později dokonce na trojnásobek průměrného platu. Podle vicepremiéra pro ekonomiku Martina Jahna je zavedení stropů dobrým signálem pro zahraniční investory.
Česká republika stihla jako první ze 13 zemí připravit čerpání prostředků z takzvaného Norského finančního mechanismu. Jde o peníze, které Norské království, Knížetství Lichtenštejsko a Island poskytnou jako pomoc přitupujícím zemím a také Portugalsku, Španělsku a Řecku. Zájemci se mohou přihlásit s projekty z oblasti ochrany životního prostředí, kulturního dědictví nebo například výzkumu. Kolik peněz Česká republika dostane, to ví náměstek ministra financí Tomáš Prouza.
Více se o čerpání peněz z těchto zdrojů dozvíme v dnešním Ekonomickém magazínu.