Ekonomické informace 5. 9. 2001

Připomínáme, že vláda dnes nejedná jen o konkretizaci příštího státního rozpočtu, ale také o možném zvýšení životního minima, které by se odrazilo ve výdajích státních financí. Opět se vracíme k záměrům mexické firmy Nemak investovat na Mostecku, hovoříme o sanaci bývalé koksovny Karolina a v neposlední řadě zaostříme na kvalitu burčáku, protože vinaři budou pod přísnějším dohledem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Návrh státního rozpočtu na příští rok by měl dnes dostat konkrétnější podobu. Nad obsahem jednotlivých kapitol se totiž budou dohadovat ministři na dnešním zasedání vlády. Neměly by se už ale měnit limity, které stanoví celkový objem příjmů a výdajů státní kasy.

Vláda také projedná návrh na zvýšení životního minima. To by se mělo zvednout 1. října. Spotřebitelské ceny totiž vzrostly o více než pět procent, což je důvod ke změně. Životní minimum má ale vzrůst v průměru o 7,6 desetin procenta. Toto navýšení podle Evy Holánové z ministerstva práce a sociálních věcí už zahrnuje i letošní zdražování nájemného v bytech a některých energií, zejména zemního plynu. Vyšší životní minimum se odrazí ve výdajích státního rozpočtu.

Plány mexické firmy Nemak znovu naráží na odpor. Tentokrát se proti územnímu rozhodnutí postavit továrnu Nemaku na Mostecku odvolali zástupci ekologického právního servisu. Projekt výstavby podporuje vláda i ministerstvo životního prostředí. Nemak chce zaměstnat tisíc 400 pracovníků. Uvažuje ale i tom, že investici přesune na Mělnicko nebo do Maďarska.

Za čtyři roky by měla skončit sanace území bývalé koksovny Karolina v Ostravě. Práce, kterou OKD Rekultivace začalo v roce 97, přišla dosud státní pokladnu na více než jednu miliardu korun. Co se v Karolině děje teď, o tom mluvčí OKD Radek Chalupa.

V Klatovech zahájili rekonstrukci a modernizaci čistírny odpadních vod. Oprava bude stát celkem 230 miliónů korun. Ovšem na rekonstrukci přispěla i EU z programu Phare - a to částkou 120 miliónů korun. Starosta Klatov Karel Mráz ubezpečil, že investice se nepromítne do ceny vodného a stočného.

Škoda Holding je jedinou firmou zařazenou do skupiny revitalizovaných podniků, která dosahuje zisku. A to od loňského roku. Za letošního první pololetí vykázala konsolidovaný zisk téměř 65 milionů při tržbách přesahujících 6 a půl miliardy korun. Jak říká mluvčí Karel Samec, většinu produkce Škoda Holding vyvážela.

Burčák bude letos pod drobnohledem. Výrobce a prodejce totiž čekají tvrdší a častější kontroly. Umožní to novela zákona o vinařství a vinohradnictví, která dává České zemědělské a potravinářské inspekci větší pravomoci. Kolegovi Michalu Filovi to potvrdila mluvčí Inspekce Daniela Kolejková.

Milan Kopp, Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme