Důvěra v českou ekonomiku byla v květnu nejvyšší za rok a půl. Kvůli rozvolňování opatření proti covidu

Důvěra v českou ekonomiku byla v květnu nejvyšší za rok a půl. Vzrostla z dubnových 94,7 bodu na 99,7 bodu, uvedl Český statistický úřad. Důvodem rostoucí důvěry je podle statistiků rozvolňování protikoronavirových opatření. U spotřebitelů vzrostla důvěra proti dubnu o 8,9 bodu na 102,8 bodu, vyšší byla naposledy loni v únoru. Mezi podnikateli důvěra stoupla o 4,3 bodu na 99,1 bodu, přispěly k tomu především obchod a služby.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důvěra v českou ekonomiku byla v květnu nejvyšší za rok a půl (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„V průběhu května avizované a částečně realizované rozvolňování opatření proti šíření koronaviru významně přispělo k růstu podnikatelského indikátoru důvěry, a to především v odvětvích obchodu a vybraných segmentů služeb,“ uvedl Jiří Obst z Českého statistického úřadu.

Českému průmyslu chybí plasty, kovy a čipy. Cena aut by se kvůli tomu mohla zvýšit

Číst článek

„Respondenti z těchto odvětví hodnotili mnohem lépe než v předchozích měsících svou současnou ekonomickou situaci a poměrně optimistická jsou i jejich očekávání pro nadcházející měsíce,“ dodal. Statistici sbírali data od 1. do 18. května.

Hodnota 100 bodů v indexu vyjadřuje dlouhodobý průměr z let 2003 až 2020. Souhrnný indikátor byl naposledy nad stovkou v září 2019. Loni v květnu při první vlně pandemie koronaviru byl na 75,7 bodu.

Důvěra nejen mezi spotřebiteli

Mezi spotřebiteli se důvěra v ekonomiku výrazně zvýšila podruhé v řadě. V březnu byla na 84 bodech, v dubnu na 93,9 a v květnu stoupla na 102,8 bodu.

„Lidé se výrazně méně než v předešlých měsících obávají zhoršení celkové ekonomické situace a ztráty zaměstnání. Očekávání růstu spotřebitelských cen se však meziměsíčně nezměnila, a tak i v květnu zůstávají vysoko nad svým dlouhodobým průměrem,“ uvedla Silvie Vyplašilová z Českého statistického úřadu.

Michl z bankovní rady: Zřejmě zvýšíme spoluúčast na hypotékách na 15 až 20 procent

Číst článek

U obchodníků důvěra proti dubnu stoupla o 4,4 bodu na 99,3, meziročně je vyšší o 13,8 bodu. Proti dubnu se výrazně zvýšil podíl podnikatelů, kteří hodnotili celkovou ekonomickou situaci jako dobrou. Stoupl rovněž podíl podnikatelů očekávajících zlepšení své ekonomické situace v příštích třech měsících. Stav zásob zboží na skladech se u obchodníků meziměsíčně nezměnil.

Druhý měsíc v řadě se výrazně zvýšila i důvěra podnikatelů ve službách. V květnu dosáhla 92,7 bodu, v dubnu 85,4 bodu a v březnu byla na 76,8 bodu. V květnu poprvé od loňského října převažoval podíl podnikatelů, kteří pozitivně hodnotí současnou poptávku. Podíl podnikatelů, kteří očekávají během tří měsíců zlepšení poptávky, se ale meziměsíčně nezměnil.

V průmyslu vzrostla důvěra proti dubnu o 1,3 bodu na 103,6, což je nejvyšší hodnota za tři a půl roku. Poprvé od ledna 2018 převažoval počet průmyslníků hodnotících poptávku jako více než uspokojivou. Stav zásob hotových výrobků se meziměsíčně téměř nezměnil. Podíl podnikatelů očekávajících během tří měsíců růst tempa výroby se oproti dubnovému výraznému růstu snížil.

Mezi stavebníky důvěra proti dubnu stoupla o 4,3 bodu na 115,2 bodu. Oproti dubnu se snížil podíl stavebníků hodnotících poptávku jako nedostatečnou a zároveň mírně stoupl podíl těch, kteří během tří měsíců očekávají zvýšení počtu zaměstnanců.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme