Japonsku hrozí opakovaný návrat do recese

Opětovný propad Japonska do recese nelze vyloučit. V rozhovoru pro agenturu Reuters to prohlásil šéf Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj Angel Guría. Ten tak zchladil mírný optimismus, který na trzích zavládl poté, co Naoto Kan včera obhájil post předsedy Demokratické strany Japonska a s tím spojený post ministerského předsedy země.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Akihabara je japonská čtvrť proslulá množstvím obchodů, které nabízejí mangu, anime, počítačové hry a podobné zboží. Zkrátka ráj pro každého otaku | Foto: Wikimedia Commons

„Tato slova přišla těsně předtím, než Japonsko intervenovalo proti síle vlastní měny, což souvisí s tím, že japonská měna v posledních měsících dramaticky posiluje a to snižuje šanci na udržitelné oživení. Na druhou stranu posilování japonské měny zvyšuje šance na to, že se japonská ekonomika delší dobu udrží v deflaci,“ říká analytik ČSOB Jan Čermák.

Přehrát

00:00 / 00:00

O hrozbách pro japonské hospodářství mluvil na Rádiu Česko analytik ČSOB Jan Čermák

„Japonsko má dlouhodobě problém v tom, že jeho ekonomika příliš spoří a je hodně vyspělá. Při jakémkoliv ochabení globálního růstu se tak bude trápit a bude upadat do deflace,“ pokračuje Čermák.

Podle něj ale nehrozí, že by případné oslabení japonského hospodářství ohrozilo ostatní světové ekonomiky.

Roman Chlupatý, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme