Koruna opět lámala rekordy

Koruna zase posilovala. K dolaru posunula své historické maximum až k 21 korunám a 90 haléřům a k euru posílila pod 29 korun a 30 haléřů. I když k večeru obchodování uzavřela mírně slabší, ekonomové předpokládají, že v příštích dnech bude dál posilovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruna a euro | Foto: Jan Rosenauer

Korunu podporují v rychlém zhodnocování příznivé výsledky naší ekonomiky, ale také zájem zahraničních, zejména amerických investorů investorů o středoevropský trh. Podle ekonomů tento zájem brzy nepoleví a koruna by tak mohla dále zpevňovat.

To může těšit především spotřebitele, kterým posilující koruna zlevní dovážené zboží, ale i pobyty v cizině. Tedy pokud do zahraničí vyrazí sami, protože ceny zájezdů cestovních kanceláří podle analytika společnosti Mag Consulting Jaromíra Beránka asi neklesnou: "Všechny cestovní kanceláře mají své ceny zájezdů na letošní rok nastavené a mají vytištěné katalogy. Nelze předpokládat, že by výraznějším způsobem měnily ceny."

Ekonomové ale před rychlým zpevňováním koruny varují. Vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn upozorňuje, silná koruna může ohrozit naše vývozce: "Takto silné skokové posilování koruny má vydatný dopad na české exportéry a může do určité míry ohrozit i pozitivní trend ve snižování schodku obchodní bilance."

Toho si je vědoma také centrální banka a proto se v příštích týdnech nedají vyloučit intervence ani další snížení úrokových sazeb.

Milan Kopp, Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme