Lidé urychlují vánoční nákupy. Mezi dárky dominuje elektronika

Do Štědrého dne zbývá jeden měsíc. Pro obchodníky už ale hlavní svátek v roce začíná právě teď. Začínají jim stoupat tržby. Trendem zůstává nakupování na internetu. Mezi dárky nebude chybět především elektronika.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obchod s elektronikou (ilustr. foto) | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0, Mack Male

Měnová intervence ČNB a následná velká mediální odezva v souvislosti s očekávaným zdražením mají podle odborníka na maloobchod Pavla Kulhavého ze společnosti PwC vliv na nakupování některých výrobků:

„Zejména u elektroniky a dalších dovážených výrobků předpokládám, že mnoho nakupujících letos urychlí svoje vánoční nákupy. Tím pádem listopadové nákupy skoro určitě překonají ty loňské.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O vánočních nákupech mluvil v Ranním interview Radiožurnálu odborník na maloobchod ze společnosti PwC Pavel Kulhavý.

Jak to bude s nakupováním v prosinci, je zatím nejisté. „Bude záležet i na tom, jak budou obchodníci reagovat na nedávné oslabení české koruny,“ vysvětluje Kulhavý.

Letošním trendem je opět nakupování na internetu. „Zejména letos ještě nakupující ocení, že na internetu mohou porovnat aktuální prodejní ceny u jednotlivých prodejců a zvolit to nejlepší pro ně,“ oceňuje výhody internetu Kulhavý.

Ve skladbě dárků nebude podle něj velký rozdíl. „U elektroniky uvidíme snížení nákupů notebooků a naopak se zvýší nákupy tabletů. Elektronika ale bude významnou složkou právě i s očekávaným zdražením těchto dovážených výrobků.“

Tržby v obchodech se měsíc před Vánoci začínají zvyšovat, lidé pilují nákupní strategii

Číst článek

Letos někteří lidé urychlují své nákupy s ohledem na informace o budoucím zdražení, jiní raději zvýší svoje peněžní rezervy pro budoucí měsíce a nakupovat tolik nebudou.

„Uvidíme, která z těch dvou tendencí bude letos silnější,“ dodává odborník na maloobchod.

Michaela Vydrová, Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme