NERV: Česko má potenciál stát se logistickým centrem Evropy

Národní ekonomická rada vlády dnes představila kompletní strategii konkurenceschopnosti Česka. Na dnešním workshopu se ekonomové soustředili hlavně na otázky podpory podnikání a inovací v Česku. Naše země má podle nich potenciál stát se logistickým centrem Evropy. Velké zahraniční firmy by zde mohly mít svá evropská ústředí. Podmínkou je ale propojení domácí infrastruktury se zahraniční.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní ekonomická rada vlády NERV, Miroslav Zámečník a Michal Mejstřík. | Foto: Filip Jandourek

Posledním varováním, že Česko ve světové konkurenci ztrácí, byl žebříček konkurenceschopnosti světového ekonomického fóra. Česko se v něm z roku na rok propadlo o pět příček. Loni skončilo na 36. místě a tím se jeho odstup od světové špičky na čele se Švýcarskem zvětšil.

Přehrát

00:00 / 00:00

O strategii konkurenceschopnosti vypracovanou Národníí ekonomickou radou vlády mluvili na Rádiu Česko její člen Michal Mejstřík a ekonomický redaktor Českého rozhlasu Jaroslav Skalický

Nejhůře dopadlo v hodnocení institucí a to potvrdily také analýzy NERVu. Státní správa podle ní funguje neefektivně, pomalu a doplácejí na to podnikatelé, potažmo celá ekonomika.

Podle ekonoma Michala Mejstříka je světovým trendem orientace na služby, a to hlavně na služby s vysokou přidanou hodnotou. Ta je ale v Česku ve srovnání s vyspělými zeměmi malá.

„Konkurenční je průmysl, například automobilový, ale špičkové technologie se musí dovážet. NERV tedy doporučuje více podporovat vědu a výzkum. S tím ale souvisí vzdělanost a úroveň českého školství. To je obrovský problém Česka. NERV našel nedostatky na všech stupních školství, včetně toho předškolního,“ říká ekonomický redaktor Českého rozhlasu Jaroslav Skalický, který workshop sledoval.

„Hlavní je kontextuální souvislost. Konkurence se často chápe vytrženě, někdo se soustředí na vzdělanost, někdo na něco jiného. My ukazujeme, že když mluvíme o inovacích, nemůžeme si odmyslet otázky vzdělanosti, institucionální, infrastruktury,“ vysvětluje Mejstřík.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek už oznámil, že dnes zveřejněný materiál zhotovený Národní ekonomickou radou vlády se má stát klíčovým podkladem strategie zvýšení konkurenceschopnosti české ekonomiky, na které ministerstvo začne pracovat.

David Koubek, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme