Nezaměstnanost klesá, avšak inflace roste

Méně lidí hledá práci. V květnu klesla nezaměstnanost na 8 celých 1 desetinu procenta. To je o dvě desetiny méně než v předchozím měsíci. Úřady práce nyní evidují přes 420 tisíc uchazečů o práci, o téměř 13 tisíc méně než v dubnu a o 33 tisíc méně než v loňském květnu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na pokles nezaměstnanosti mělo vliv zahájení sezónních prací v zemědělství a ve stavebnictví. Druhým významným faktorem ovlivňujícím pokles nezaměstnanosti je podle analytika Patria finance Davida Marka oživení domácí ekonomiky. Jak ale řekl Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu, pozitivní trendy pomalu končí. Nyní se očekává stagnace, nebo mírný růst, protože bude následovat příliv absolventů škol a na podzim ukončení sezónních stavebních prací.

Inflace roste, a to stále rychleji. V květnu stoupla o 6 desetin procenta, zatímco v dubnu to byly jen procenta čtyři. Roční inflace tak dosáhla pěti procent. Do růstu cen se promítlo zvláště to, že platíme více za pohonné hmoty a potraviny, zejména za masné výrobky.

Milan Kopp, Bohumír Mazáč Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme