Palubní personál ČSA si odhlasoval stávku. Aerolinie jsou proti

Letušky a stevardi Českých aerolinií si odhlasovali stávku. Palubní personál požaduje zvýšení platů po únorových škrtech. Piloti Českých aerolinií minulý týden uvedli, že se k případné stávce letušek a stevardů nepřipojí. Odboráři zatím chtějí s vedením aerolinek dál jednat. ČSA s jejich postupem nesouhlasí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České aerolinie (ČSA) | Foto: Tomáš Adamec

O případné stávce rozhodne výkonná rada Odborové organizace posádek letadel (OOPL). Postup odborářů při hlasování o stávce je ale podle vedení ČSA v rozporu se zákonem o kolektivním vyjednávání.

„V této souvislosti vedení ČSA zvažuje právní kroky. Kromě výboru OOPL nikdo v ČSA stávkovat nechce. Stávku nepřipouštíme,“ řekl k tomu mluvčí ČSA Daniel Šabík.

Palubní personál se chce domáhat opětovného zvýšení platů po únorových škrtech, kdy mzdy některých letušek a pilotů klesly až o 40 procent. Odboráři chtějí nejdříve s vedením aerolinií dál jednat.

Podle ČSA průměrná hrubá mzda letušek klesla ze 43 845 korun v období mezi únorem až květnem 2014 na 31 985 korun v letošním únoru až květnu. K tomu je třeba započítat kapesné a stravné, které letos v květnu činilo 11 000 korun.

Hrubá mzda vedoucí kabiny podle ČSA ve stejném období letošního roku dosahovala v průměru 39 591 korun.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme