Pohonné hmoty dál zlevňují, nejnižší ceny jsou na Ústecku a jihu Čech

Benzin a nafta jsou stále levnější. Jejich ceny klesají už čtvrtý týden v řadě. Oproti minulému měsíci jsou průměrně nižší ve všech českých krajích.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tankování pohonných hmot

Tankování pohonných hmot | Foto: Ondřej Jánoška

Třeba nejprodávanější Natural 95 zlevnil ke včerejšímu dni během jediného týdne v průměru až o 30 haléřů. Cena se podle společnosti CCS průměrně pohybuje kolem 36 korun za litr.

Radost mohou mít i řidiči, kteří tankují naftu. Její cena klesla na 35 korun za litr. Jsou to ale průměrné hodnoty, takže v některých krajích jsou pohonné hmoty ještě o něco levnější.

Nejlevnější benzin i nafta jsou v Jihočeském kraji. Litr Naturalu i nafty tam lze koupit shodně v průměru za 35,43 koruny. Velmi podobné ceny jsou také v Ústeckém kraji.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vývoj na trhu s pohonnými hmotami sleduje redaktor Jan Beneš

Kolem 35 korun stojí litr benzinu i nafty také v Pardubickém, Plzeňském a Karlovarském kraji, stejně tak jako na Královéhradecku a Liberecku. V ostatních krajích jsou už ceny o několik desítek haléřů vyšší. Nejdražší pohonné hmoty jsou v Praze - litr Naturalu v metropoli průměrně stojí 37 korun.

Pro hodnotu benzinu i nafty je naprosto rozhodující cena ropy. Americká i severomořská za poslední měsíc výrazně zlevnily. Třeba cena ropy Brent se od začátku září snížila zhruba o sedm dolarů za barel, což se projevuje i v cenách benzinu a nafty na českých čerpacích stanicích.

Hodnotu komodity aktuálně sráží například vysoký stav zásob ropy ve Spojených státech. Američané jsou totiž největší spotřebitelé komodity na světě, a čím menší je poptávka, tím klesá i cena.

„Momentálně se však cenový pád pozastavil, a to zejména z důvodu obav, které se šíří z Libye, kde rebelové zajali premiéra, a tím pádem ohrožují produkci libyjské ropy, která klesla zhruba o jeden milion barelů denně,“ vysvětluje ředitel Saxo Bank Praha Karol Piovarcsy.

Tato událost může pokles cen ropy zastavit úplně, pro příští dny analytici očekávají růst.

Cenu ropy může ovlivnit rozpočtová krize v USA

Američtí politici se stále ještě nedohodli na navýšení takzvaného dluhového stropu, nad Spojenými státy kvůli tomu visí obrovský vykřičník. Myslí si to například analytik společnosti Cyrrus Tomáš Menčík. Podle něj může výsledek jednání ovlivnit i cenu ropy.

„I na to reaguje cena ropy a odvozeně i cena pohonných hmot. Kdyby totiž k dohodě v USA nedošlo, mohlo by dojít k výraznému zpomalení světové ekonomiky a tedy k poklesu poptávky po ropě. Pravděpodobnost tohoto scénáře je sice velmi nízká, ale i přesto ovlivňuje cenu ropy,“ říká Menčík.

Jednání v Americe sledují všechny velké světové organizace a agentury. Naprostá většina z nich předpokládá, že se USA nedostanou do platební neschopnosti. Některé ale vysílají varovné signály.

Podle šéfa OECD Ángela Gurríi by Spojené státy, která jsou hospodářsky nejsilnější zemí na světě, mohly ohrozit globální ekonomiku. A to v případě, že by krizovou situaci kolem svého rozpočtu úspěšně nevyřešily.

Ceny pohonných hmot v Česku k 9. říjnu 2013 | Foto: ČTK

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme