Průmyslová výroba v lednu meziročně klesla o více než 4 procenta

Pokles průmyslové výroby v Česku pokračuje. V lednu se produkce meziročně snížila o více než 4 procenta. Hodnota nových zakázek klesla téměř o 8 procent. Údaje dopoledne zveřejnil Český statistický úřad.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výrobní linka Škodovky v Mladé Boleslavi | Foto: Škoda Auto

K tomuto vývoji nejvíce přispěla nižší produkce strojů nebo aut, což jsou klíčová odvětví průmyslu. A jejich pokles se pak projevuje na celkové produkci, navíc stroje a auta tvoří významnou část exportu.

Největší podíl na vývozu celého českého průmyslu má Německo, jenže i tato největší evropská ekonomika roste v posledních kvartálech pomaleji než dříve. Stejně tak jako další země Evropské unie. Výsledky největších odběratelů se pak odrážejí na celkovém stavu průmyslu.

Investiční aktivita firem by měla v letošním roce mírně oživit. Odhaduje to polovina členských firem ve Svazu průmyslu a dopravy. Podniky chtějí více investovat ve druhé polovině roku. Nebude to ale nijak výrazné.

Podle Milana Mostýna ze Svazu průmyslu a dopravy nedosáhne výše investic letos a ani v příštím roce hodnot před krizovým rokem 2008.

Vývoj průmyslové výroby od ledna 2012 do ledna 2013 | Foto: ČTK

Celková situace se projevu i v zaměstnanosti, jejíž vývoj není vůbec příznivý, a to nejenom v průmyslu, ale ve všech oblastech. Vnímá to také Svaz průmyslu a dopravy. Letošní rok je podle něj nejčernější v novodobé historii Česka.

Nárůst nezaměstnanosti podle Milana Mostnýna ze Svazu průmyslu a dopravy pokračuje a její míra bude zřejmě kulminovat koncem roku. Řada firem by podle něj chtěla zvýšit výrobu v některých segmentech, k tomu jim ale chybí potřebné lidi.

Pokud jde o zaměstnanost v průmyslu, obrat k lepšímu možná nastane už ve druhém kvartále. Ale jenom mírný. S nástupem sezonních prací by měly mít podle odborníků firmy zájem o nové pracovníky také ve strojírenství. Což potvrzuje například také analytik Jobs.cz Tomáš Dombrovský.

V celkové produkci průmyslu jsou odborníci ve svých odhadech opatrnější. Útlum bude podle některých z nich pokračovat i v dalších měsících.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme