Sněmovna uvažuje o použití výnosů z privatizace

Rozpočtový výbor dnes schválil použití 1 miliardy a 150 miliónů korun na záchranné práce při povodních. Nejedná se tedy o peníze, které by měly být použity na odstraňování povodňových škod. O těch bude vláda s poslanci teprve diskutovat. Kabinet na ně chce použít kromě rozpočtových úspor pravděpodobně i příjmy z privatizace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

záplavy na jihu Čech | Foto: Petra Mášová

O vydání povodňových dluhopisů Ministerstvo financí stále zatím neuvažuje, jak řekl mluvčí ministerstva Jaroslav Dědič. "Ministerstvo financí v tuto chvíli nenavrhuje zvýšení schodku státního rozpočtu. Budeme hledat rezervy v rámci rozpočtu ministerstva ale i jednotlivých rezortů. Ta představa je taková, že by se většina škod financovala z Fondu dopravy, z Fondu bydlení, z Fondu životního prostředí formou změny priorit investic v těchto fondech. Jednou z těch možností je využít příjmy z privatizace."

Rozsáhlé záplavy se rozhodně promítnou do vývoje českého hospodářství. Voda mimo jiné zničila značnou část úrody zemědělcům, ale ke zvyšování cen potravin by nemuselo dojít, jak tvrdí David Marek z Patria finance. Nedostatek potravin by se totiž mohl nahradit dovozem. "Možnost dovozu by mohla mírně prohloubit schodek vnější nerovnováhy, tedy obchodní bilance. Ovšem v tomto segmentu je bilance jenom mírně schodková, tudíž celkový vývoj deficitu obchodní bilance by se měl zvýšit jen mírně. Co se týče jiných ukazatelů ekonomiky, tam ta situace může být odlišnější. Průmyslová produkce, sektor služeb ty mohou být postiženy výraznějším způsobem než zmíněné indikátory inflace či obchodní bilance."

Ministerstvo pro místní rozvoj uvolnilo zhruba 150 miliónů korun na opravy domů a bytů. Peníze ze Státního fondu bydlení dostanou obce, které si o ně požádají, nejpozději do tří dnů. Lidé se tak mohou obracet na obce s žádostí o nízkoúročenou půjčku na opravu poškozeného obydlí. Finanční obnos by pak měli získat nejdéle do tří týdnů, jak Radiožurnálu řekl náměstek ministra, Jiří Vačkář. "Prostředky jsou distribuovány prostřednictvím státního Fondu bydlení jednotlivým obcím, které můžou na státním Fond bydlení průběžně si již žádat. Tyto prostředky se poskytují obcím. Obce pak půjčují jednotlivým občanům a to už je záležitost obcí, které občany si vytipují."

Jedná se o půjčky úročené třemi procenty, které jsou splatné deset let. Ministerstvo bude vládu ještě žádat o další milardy korun na obnovu bytového fondu.

Záplavy se dotknou i školáků. Zaplavené školy totiž mohou dětem prodloužit prázdniny. Rozhodla o tom ministryně školství Petra Buzková. "Ministerstvo tímto udílí souhlas ředitelům všech škol, to znamená ředitelům základních, středních i speciálních škol, které utrpěly škody na majetku většího rozsahu nebo jsou využívány pro humanitární účely, aby po dohodě se svým zřizovatelem, což je většinou obec anebo kraj, buď přesunuly vyučování, pokud mají tuto možnost, mimo postiženou oblast (k výběru vhodných možností je možné využít i nabídky, kterou soustřeďuje ministerstvo školství) anebo rozhodli po dobu nutnou k odstranění následků povodní a vyhlásili mimořádné volno pro žáky dotčených základních středních a speciálních škol po dohodě se zřizovatelem."

Markéta Kaclová, Pavla Dluhoschová, Eva Hanzlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme