Standard & Poor´s snížila rating Francii a dalším členům eurozóny

Francie přišla o nejvyšší možný rating, tedy AAA. Francouzskou schopnost splácet své dluhy snížila ratingová agentura Standard & Poor´s. Oznámil to francouzský ministr financí Francois Baroin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Levicoví demonstranti protestují před úřadem Standard & Poor´s v Paříži proti snížení ratingu | Zdroj: Reuters

Americká agentura připravila o nejlepší rating také Rakousko. Snížila pak hodnocení i dalších zemí eurozóny - Slovenska, Španělska, Portugalska a Itálie.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy svolal kvůli snížení ratingu mimořádnou schůzku některých členů vlády. Sešel se s premiérem Francoisem Fillonem, ministrem hospodářství Francoisem Baroinem a ministryni rozpočtu Valérií Pécresseovou.

Pád francouzského ratingu může být velmi špatnou zprávou pro celou eurozónu. O země s nejvyšším ratingem se totiž opírá záchranný fond eurozóny EFSF, tedy tak zvaný euroval. Ten po snížení ratingu Francie zřejmě ztratí schopnost získávat na trzích velmi levné půjčky.

Podle rakouské vlády mohou za snížení ratingu Maďarsko a Itálie

Číst článek

Právě garance, kterými se Francie podílí na eurovalu, mají být jedním z hlavních důvodů snížení ratingu. V případě bankrotu oslabených zemí by totiž Paříž musela zaplatit desítky miliard eur. Vedle toho má Francie problémy i s vlastními dluhy. Už skoro 40 let nedokázala sestavit vyrovnaný státní rozpočet.

Kvůli zprávám o možném snížení ratingu některým zemím eurozóny poklesl už odpoledne kurz eura a oslabily také evropské akcie.

USA přežily snížení ratingu bez problémů

Dopady snížení ratingu ale nakonec nemusí být zásadní. Standard & Poor´s loni snížila i rating Spojených států. Američané ale své dluhopisy navzdory tomu stále prodávají velmi levně.

Ratingové agentury mají nezávisle posuzovat důvěryhodnost dlužníka. Mezi ty nejznámější patří kromě Standard & Poor's také Moody's a Fitch. Posuzují schopnost bank, firem, ale i států splatit své dluhy a na základě toho jim přidělují takzvaný rating, tedy hodnocení. To vůbec nejvyšší se označuje písmeny AAA.

Igor Maňour, Ondřej Himmer, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme