Stát dá další peníze na Dešťovku. Šanci na dotaci má 5000 lidí

Ministerstvo životního prostředí oficiálně oznámilo, že spustí druhou vlnu dotací Dešťovka. Na využívání srážkové a odpadní vody rozdělí 240 milionů korun. Polovina částky půjde do oblastí postižených suchem. Příjem žádostí začne 7. září.

Praha (Aktualizováno: 14:20 7. 8. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zalévání, konev, sucho (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

 „Bude možné žádat od 7. září, tedy vlastně přesně za měsíc. Ten termín je tak vzdálený proto, aby se žadatelé na to mohli připravit, seznámit se v některých případech s trochu pozměněnými podmínkami. My bychom chtěli pokrýt minimálně pět tisíc žádostí z peněz, které budeme mít k dispozici,“ řekl Radiožurnálu ministr životního prostředí Richard Brabec z hnutí ANO.

Stát rozšiřuje definici suchých oblastí, kde lidé budou moct žádat o dotaci na systémy na zalévání zahrady. V tuto chvíli je jich 1200 a dál přibývají.

„Program dešťovka je ten, který sofistikovaně předává nejlepší dobrou praxi, jakým způsobem si bezpečně v domě zajistit dvojí rozvody vody v domě tak, abych mohl naprosto bez prblémů použít srážkovou vodu na splachování toalet a mohl tím šetřit pitnou vodu," řekl o Dešťovce Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí.

V první výzvě programu bylo 110 milionů korun a největší zájem byl o peníze na systémy na dešťovou vodu určenou pro splachování a současně zalévání zahrady. Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce z hnutí ANO přes 30 milionů korun ale zřejmě zůstane nevyužitých kvůli nedostatkům v žádostech.

Peníze na složitější systémy pro využívání srážkové a odpadní vody na splachování toalet se nadále týkají celé republiky. Dotace je až 105 tisíc korun a může pokrýt maximálně polovinu výdajů.

V první vlně programu Dešťovka ministerstvo žadatelům rozdalo 100 milionů korun. Lidé dotace rozebrali za 28 hodin.

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme