Stát dá další peníze na zachytávání dešťové vody. V programu Dešťovka II bude až 200 milionů

Stát opět podpoří zachytávání srážkové nebo přečištěné odpadní vody na zalévání zahrad a splachování toalet. V programu Dešťovka 2 na to chce dát až 200 milionů korun. Radiožurnálu to řekl ministr životního prostředí Richard Brabec z hnutí ANO. Žádost o dotace na opatření proti suchu by mohl Státní fond životního prostředí začít přijímat od srpna.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dešťová voda

Dešťová voda | Zdroj: Pixabay

„Všechnu tu šedou vodu se snažíme sbírat a znovu využívat. Nejenom z umyvadla, z více kuchyněk, také ze sprch," popsal už dřív Miroslav Kundrata, ředitel Nadace partnerství, která pomáhá lidem chránit životní prostředí. Vodu se snaží šetřit i tím, že zachytává dešťovku. Tou pak splachuje na toaletách.

Spočítejte si, kolik ušetříte s dešťovou vodou

Číst článek

Na obdobná opatření chce stát lidem znovu přispět. V první polovině července ministerstvo životního prostředí plánuje vypsat Dešťovku II. Tentokrát by v ní bylo až 200 milionů.

„Určitou část bychom rádi dali pouze na suché oblasti, aby se nestalo, že by projekty ze zbytku České republiky mohly vyčerpat všechny (prostředky). Počkáme, než se objeví žadatele ze suchých oblastí," říká šéf resortu Richard Brabec z hnutí ANO.

Lidé by mohli začít žádat o peníze přibližně na začátku srpna. Detaily ale zatím resort stále ladí. Typy dotací by měly zůstat beze změny.

5 tipů, jak neplýtvat pitnou vodou a ušetřit: pořiďte si perlátory či dvojčinné splachování WC

Číst článek

V květnové výzvě stát nabídl majitelům domů 100 milionů korun. Mohli dostat až 105 tisíc na pořízení systémů pro využití srážkové a odpadní vody na zalévání i v domácnosti. Z téměř 2300 podaných žádostí jsou tři stovky schválené.

„Následně má člověk lhůtu půl roku, kdy musí předložit faktury za provedené práce a je mu proplacena podpora," říká ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman.

Zájem byl před měsícem obrovský - lidé si peníze rozebrali během 28 hodin.

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme