Velké ztráty a zavření 500 hotelů. Krach Thomase Cooka se citelně dotkne Španělska

Ve Španělsku bude kvůli krachu cestovní kanceláře Thomas Cook muset okamžitě zavřít na 500 hotelů. A pokud vláda v Madridu nepřijme žádná opatření, bude jich ještě víc, řekl v rozhovoru s ekonomickým deníkem Cinco Días prezident španělské konfederace hotelů a turistických ubytoven Juan Molas.

Madrid/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letadlo cestovní kanceláře Thomas Cook na letišti v Palma de Mallorca | Foto: Paul Hanna | Zdroj: Reuters

Podle Molase, jehož organizace zastupuje 15 000 firem podnikajících v sektoru, by se celkové ztráty po krachu CK Thomas Cook 23. září mohly ve Španělsku vyšplhat ještě mnohem výše nad zprvu odhadovaných 200 milionů eur (5,2 miliardy Kč).

Přes 70 tisíc britských klientů firmy Thomas Cook je zpátky doma. Úřady v sobotu vyšlou dalších 76 letadel

Číst článek

Z 500 hotelů, které by měly skončit, 100 záviselo pouze na Thomasi Cookovi, u ostatních tvořila jeho klientela 30 až 70 procent hostů, upřesnil Molas. Jako příklad uvedl hotel na ostrově Fuerteventura. Ten před nedávnem utratil za rekonstrukci 20 milionů eur, od 7. října bude mít 700 pokojů prázdných a bude muset propustit 200 zaměstnanců.

Thomas Cook byl ve Španělsku druhou nejvýznamnější cestovní kanceláří. V roce 2018 tento operátor do země přepravil 7,3 milionu turistů - podle výpočtu agentury AFP z oficiálních letištních statistik tedy devět procent všech zahraničních návštěvníků.

O Neckermannu se rozhodne později

O budoucnosti tuzemské cestovní kanceláře Neckermann, která je součástí zkrachovalé britské skupiny Thomas Cook, se rozhodne později, pravděpodobně až v příštím týdnu. Řekl místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež. Pokračující jednání potvrdila i samotná CK. Ve hře jsou tak stále tři varianty možných řešení - bude vyhlášena likvidace, nebo se firma prodá, anebo si tým z české pobočky založí novou cestovní kancelář.

Neckermann ruší zájezdy až do 6. října, dotkne se to 500 klientů. V zahraničí má kancelář na 800 lidí

Číst článek

Původně se mělo o osudu společnosti rozhodnout do konce září, podle Papeže však současný stav kanceláře umožnil další jednání.

„Ukazuje se, že kondice firmy je taková, že společnost určitě vydrží delší čas pro jednání. Lze očekávat, že potrvají možná dalších sedm až deset dní,“ řekl v pondělí Papež. Reálné jsou podle něj stále všechny tři varianty a nelze odhadnout, pro kterou se společnost nakonec rozhodne.

Skutečnost, že jednání budou pokračovat, potvrdil i mluvčí CK Neckermann Jan Šrámek. Konkrétní termín pro výsledek, případně jeho možnou podobu, však nespecifikoval.

Cestovní kancelář má nyní v cizině podle místopředsedy asociace přes 500 klientů. Většina z nich by podle Šrámka měla dokončit svou dovolenou podle plánu. V minulém týdnu musela společnost předčasně ukončit dva zájezdy.

Vedle toho kancelář řeší také případy, kdy si klienti museli pobyt zaplatit ze svého, ačkoliv se společnost snaží hoteliérům poskytovat garance. CK slíbila svým klientům platby uhradit. Další problémy podle Papeže nenastaly.

Česká CK Neckermann zrušila zářijové odlety svých klientů, o zájezdech v říjnu se jedná

Číst článek

CK Neckermann v minulém týdnu zrušila všechny letecké zájezdy do 6. října. To postihne zhruba 500 klientů. O budoucnosti zájezdů po tomto datu společnost v současnosti jedná. Nové zájezdy kancelář od minulého týdne neprodává.

Česká pobočka zkrachovalé britské skupiny Thomas Cook loni navýšila své tržby na 995 milionů korun, meziročně o téměř 21 procent více, vyplývá z výroční zprávy společnosti. Zahrnuje účetní období od října 2017 do konce září 2018. Čistý zisk společnosti se naopak snížil zhruba o sedm milionů na 15,3 milionu korun.

Z předchozích let ovšem podniku zůstala neuhrazená ztráta téměř 103 milionů korun. Pobočka zahrnuje dvě základní divize - vedle CK Neckermann je to ještě firma Global Travel Lufthansa City Center.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme