Vláda schválila schodek příštího státního rozpočtu

Kabinet Jiřího Paroubka schválil schodek státního rozpočtu na příští rok. Stát by měl hospodařit s deficitem 76 a půl miliardy korun. Výdaje státu by se měly podle současného návrhu vyšplhat na necelých 907 miliard a do státní pokladny by mělo putovat zhruba 830 miliard korun. Vláda také odstartovala prodej Aera Vodochody.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

detail korunové mince | Foto: Česká národní banka

Vláda chce v příštím roce hospodařit se schodkem 76, 4 miliardy korun. Schodek se už podle ministra financí Bohuslava Sobotky měnit nebude.

"Pokud jde o parametry příjmů a výdajů, tam budeme ještě pracovat také s upřesněním finančních toků z Evropské unie a přirozeně bude také záležet, jak se bude vyvíjet plnění příjmové stránky v letošním roce. Zpřesnit odhad příjmů budeme moci asi koncem srpna," zdůraznil Sobotka.

Část ministrů požadují další peníze. Podle Sobotkových odhadů jde o 12 až 15 miliard korun. O těchto požadavcích se bude jednat příští měsíc. Navíc stále není uzavřena dohoda s odbory o vývoji platů ve veřejné správě v příštím roce, která bude mít na rozpočet také vliv. Podle Sobotky určitá rezerva existuje. Vláda by měla konečný návrh státního rozpočtu schválit do poloviny září. Sněmovna by návrh měla mít k dispozici do konce září.

Stát také zahájil prodej výrobce letadel Aero Vodochody. Vláda dala zelenou návrhu ministerstev financí a průmyslu, podle kterého by měl být nový majitel známý zřejmě do voleb v příštím roce. Do materiálu však resorty musí ještě dopracovat podmínky zajištění zájmu státu ve zbrojním programu. O novém majiteli podniku má rozhodnout dvoukolové veřejné výběrové řízení, kde na prvním místě bude podnikatelský plán a na druhém pak cena.

Milan Kopp, Helena Šulcová, Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme