Větší počet účastníků MS ve fotbale přinese problémy, řekl v Praze šéf UEFA Čeferin

Kvůli klidu a odpočinku jezdívá Slovinec Alexander Čeferin do pouště na Saharu, ale teď v Praze mluvil předseda evropské fotbalové federace o Africe i v jiných souvislostech. Tohoto kontinentu se zřejmě nejvíc dotkne rozšíření počtu účastníků světového šampionátu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Evropské fotbalové unie UEFA Aleksander Čeferin | Foto: ČTK, Michal Krumphanzl

Světový šampionát byl na africkém kontinentu poprvé v roce 2010 a je také dost možné, že naposledy. Rozšíření z 32 na 48 týmů (poprvé to tak bude za 9 let) totiž významně zvyšuje nároky na pořadatelství největší fotbalové akce.

„Nakonec jsme s rozšířením souhlasili, protože si to přály ostatní konfederace. Ale přinese to potíže. Například potřebujete 12 stadionů s alespoň padesátitisícovou kapacitou. Takové podmínky splňují tak dvě nebo tři země z Evropy. Z Afriky vůbec nikdo. Ještě tak možná Čína nebo Spojené státy,“ uvedl při návštěvě Prahy předseda UEFA Alexander Čeferin.

Přehrát

00:00 / 00:00

Šéf UEFA Aleksander Čeferin navštívil Prahu. Mimo jiné promluvil i o novém formátu MS

„V každém případě Evropa bude mít na rozšířeném mistrovství 16 míst a my chceme, aby byla každá evropská země v jiné skupině. Protože jestli jsme opravdu dobří, jak se říká, tak potom mohou všechny evropské týmy ze základní skupiny postoupit,“ uvažoval Čeferin.

Zatímco v rozšíření počtu účastníků světového šampionátu vidí potíže, u mistrovství Evropy mu to nevadilo.

„Myslím, že 24 týmů jako to bylo teď naposledy, je ten správný počet. Dostane se totiž i na menší země. A loňský šampionát ve Francii byl z ekonomického hlediska nejúspěšnější v historii,“ připomněl Čeferin. Poslední evropský šampionát pořádala po delší době jen jedna země, už několik let je ale běžné, že se na organizaci velkých fotbalových akcí podílejí státy dva. A tak by to mělo být až na jedinou výjimku i v budoucnu.

Německý fotbalista Schweinsteiger míří za oceán. V MLS oblékne dres Chicaga

Číst článek

„Máme jasný limit – dvě země, je to vyzkoušeno, víc ne. To, co se uskuteční v roce 2020 k šedesátým narozeninám Eura, kdy se bude hrát ve třinácti evropských městech, bude velmi složité na logistiku. A už se to opakovat nebude, pokud o tom budu moci rozhodovat,“ řekl Alexander Čeferin, který také bojuje za zachování současného modelu evropských klubových soutěží.

Tak, aby i na Ligu mistrů mohly dosáhnout kluby z fotbalově menších zemí a zároveň soutěž neztratila na prestiži.

„Musíme si uvědomit, že pět největších fotbalových zemí přináší 86 procent příjmů a zpátky si berou jen 60 procent. Každopádně můžu říct, že něco jako Superliga nebo něco podobného nevznikne,“ uklidňoval tím veřejně i české kluby předseda evropské fotbalové federace Alexander Čeferin.

Jaroslav Plašil Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru