Další rána pro ČSSD a plus pro ANO

Sociální demokraté před rokem narychlo ohlásili reorganizaci policie. Ta se nejspíš obrátí proti nim, místo aby jim pomohla. Lidé pochopili, že jde o nezastřený výraz nekalých praktik politického boje. Babiš a jeho hnutí ANO, ač svými kroky taky sledoval jiné než veřejně proklamované cíle, má větší štěstí v tom, že výsledky jeho reforem nejsou na první pohled tak zřetelné.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Piknik hnutí ANO nedaleko zoologické zahrady v pražské Troji (ilustrační foto) | Foto: Martin Karlík

Sociální demokraté mají zase smůlu. Před rokem totiž ohlásili velice zbrkle reorganizaci policie a sloučili protimafiánský a protikorupční útvar s odůvodněním, že je potřeba zefektivnit práci policie a trestní řízení. Babiš a jeho hnutí zase vyhlásili, že se zaměří na daňové úniky a tím zvýší příjem do státní pokladny.

Oba projekty ale dopadly stejně. Nová Národní centrála proti organizovanému zločinu přišla dosud o dvacet až třicet nejzkušenějších kriminalistů, protože přestali věřit vedení, a další odchody se očekávají ke konci roku. Došlo k opaku toho, co se očekávalo.

Podle nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana změna nepřinesla zefektivnění trestního řízení, protože se průběžně snižuje počet věcí zahajovaných zcela nově, a to zejména věcí vyhledaných operativně pátrací činností policie. 

Ministerstvo financí vedené Babišem zavedlo elektronickou kontrolu tržeb na malé podnikatele, ale z dostupných rozporuplných informací nevyplývá, že by bylo docíleno nějakého výrazného zlepšení výběru daní u této cílové skupiny. 

Služby se díky tomu zdražily a naopak změny se velkých podniků, jako je Agrofert a jemu podobné firmy, netýkají. Ty dohromady zaplatily na daních méně, než dostaly na dotacích z Evropské unie. 

Viditelná neúčinnost 

Problém je, že neúčinnost policejní reorganizace je již po roce viditelná. Politici se chovají stále stejně: snaží se před blížícími se volbami získat pod kontrolu vyšetřování pro ně nebezpečných kauz, které ukazují na propojení mezi korupčníky, politickými lobbisty a politiky, aby se takové informace nedostaly na veřejnost a nemohly ovlivnit výsledky voleb. 

Bradáčová: Boj s organizovaným zločinem není po reorganizaci policie efektivnější

Číst článek

Zažili jsme to v roce 1999, kdy reorganizaci za ministrů Grulicha a Grosse z ČSSD na přání šéfa podsvětí Mrázka zařizoval poradce premiéra Miroslav Šlouf a později za ministra Langera z ODS je organizoval bývalý příslušník StB Jiří Houba. A před rokem pod vedením ministra Chovance z ČSSD je připravil bývalý příslušník StB Zdeněk Laube. 

Sociální demokraté se z minulých chyb nepoučili, a proto zažijeme nejspíš při volbách bumerangový efekt: reorganizace se obrátí proti nim, místo aby jim pomohla. Lidé pochopili, že jde o nezastřený výraz nekalých praktik politického boje. 

Miliardy za horizontem představivosti 

Babiš a jeho hnutí ANO, ač svými kroky taky sledoval jiné než veřejně proklamované cíle, má větší štěstí v tom, že výsledky jeho reforem nejsou na první pohled tak zřetelné a transakce v miliardách, o kterých v Agrofertu jde, jsou daleko za horizontem představivosti většiny občanů. Navíc šéf, či přesněji majitel, ANO se může snadno vymlouvat na to, že jde jen o pomluvy a závist, protože zatím k žádnému trestnímu stíhání nedošlo. 

A až občané pochopí, o co šlo, bude už po volbách. Ale to účelově založenému hnutí už bude nejspíš jedno, protože žádný program nemá a z politiky může vysublimovat stejně rychle, jako do ní vtrhlo. 

Karel Hvížďala Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme