Další rána pro ČSSD a plus pro ANO

Sociální demokraté před rokem narychlo ohlásili reorganizaci policie. Ta se nejspíš obrátí proti nim, místo aby jim pomohla. Lidé pochopili, že jde o nezastřený výraz nekalých praktik politického boje. Babiš a jeho hnutí ANO, ač svými kroky taky sledoval jiné než veřejně proklamované cíle, má větší štěstí v tom, že výsledky jeho reforem nejsou na první pohled tak zřetelné.

Tento článek je více než rok starý.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Piknik hnutí ANO nedaleko zoologické zahrady v pražské Troji (ilustrační foto)

Piknik hnutí ANO nedaleko zoologické zahrady v pražské Troji (ilustrační foto) | Foto: Martin Karlík

Sociální demokraté mají zase smůlu. Před rokem totiž ohlásili velice zbrkle reorganizaci policie a sloučili protimafiánský a protikorupční útvar s odůvodněním, že je potřeba zefektivnit práci policie a trestní řízení. Babiš a jeho hnutí zase vyhlásili, že se zaměří na daňové úniky a tím zvýší příjem do státní pokladny.

Oba projekty ale dopadly stejně. Nová Národní centrála proti organizovanému zločinu přišla dosud o dvacet až třicet nejzkušenějších kriminalistů, protože přestali věřit vedení, a další odchody se očekávají ke konci roku. Došlo k opaku toho, co se očekávalo.

Podle nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana změna nepřinesla zefektivnění trestního řízení, protože se průběžně snižuje počet věcí zahajovaných zcela nově, a to zejména věcí vyhledaných operativně pátrací činností policie. 

Ministerstvo financí vedené Babišem zavedlo elektronickou kontrolu tržeb na malé podnikatele, ale z dostupných rozporuplných informací nevyplývá, že by bylo docíleno nějakého výrazného zlepšení výběru daní u této cílové skupiny. 

Služby se díky tomu zdražily a naopak změny se velkých podniků, jako je Agrofert a jemu podobné firmy, netýkají. Ty dohromady zaplatily na daních méně, než dostaly na dotacích z Evropské unie. 

Viditelná neúčinnost 

Problém je, že neúčinnost policejní reorganizace je již po roce viditelná. Politici se chovají stále stejně: snaží se před blížícími se volbami získat pod kontrolu vyšetřování pro ně nebezpečných kauz, které ukazují na propojení mezi korupčníky, politickými lobbisty a politiky, aby se takové informace nedostaly na veřejnost a nemohly ovlivnit výsledky voleb. 

Bradáčová: Boj s organizovaným zločinem není po reorganizaci policie efektivnější

Číst článek

Zažili jsme to v roce 1999, kdy reorganizaci za ministrů Grulicha a Grosse z ČSSD na přání šéfa podsvětí Mrázka zařizoval poradce premiéra Miroslav Šlouf a později za ministra Langera z ODS je organizoval bývalý příslušník StB Jiří Houba. A před rokem pod vedením ministra Chovance z ČSSD je připravil bývalý příslušník StB Zdeněk Laube. 

Sociální demokraté se z minulých chyb nepoučili, a proto zažijeme nejspíš při volbách bumerangový efekt: reorganizace se obrátí proti nim, místo aby jim pomohla. Lidé pochopili, že jde o nezastřený výraz nekalých praktik politického boje. 

Miliardy za horizontem představivosti 

Babiš a jeho hnutí ANO, ač svými kroky taky sledoval jiné než veřejně proklamované cíle, má větší štěstí v tom, že výsledky jeho reforem nejsou na první pohled tak zřetelné a transakce v miliardách, o kterých v Agrofertu jde, jsou daleko za horizontem představivosti většiny občanů. Navíc šéf, či přesněji majitel, ANO se může snadno vymlouvat na to, že jde jen o pomluvy a závist, protože zatím k žádnému trestnímu stíhání nedošlo. 

A až občané pochopí, o co šlo, bude už po volbách. Ale to účelově založenému hnutí už bude nejspíš jedno, protože žádný program nemá a z politiky může vysublimovat stejně rychle, jako do ní vtrhlo. 

Karel Hvížďala Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme