Na Slovensku zase straší Gorila

Když se řekne na Slovensku „gorila“, málokomu se v těchto dnech vybaví zvíře v zoologické zahradě. Každý si hned vzpomene na největší korupční aféru za dobu existence samostatného Slovenska. Ta otřásla zemí v roce 2011 a nepřímo vedla k pádu tehdejší pravicové vlády.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obviněný slovenský podnikatel Marián Kočner

Slovenská média zveřejnila přepisy tajné komunikace Mariana Kočnera a veřejnosti zpřístupnila celou nahrávku týkající se spisu Gorila. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Šlo při ní o tajné schůzky vrcholných politiků se špičkami slovenského byznysu, o úplatky a protislužby.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý komentář Kamily Pešekové

Slovenská informační služba si tehdy všechno nahrávala a dokumentovala. Z jejího spisu se na veřejnost dostaly některé části této nahrávky, což tehdy způsobilo politickou bouři. Letos se dostala na veřejnost podle všeho už celá nahrávka.

Došlo k tomu v souvislosti s vyšetřováním kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera, který je obviněný nejenom z řady podvodů a pochybných obchodů, ale například i z objednání vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka.

USB klíč s nahrávkou celého 39hodinového záznamu se našel u Kočnera v kanceláři na jeho pracovním stole. Kruh mezi dvěma nejzávažnějšími kauzami nedávné minulosti se zdá být symbolicky uzavřený, neboť kontroverzní podnikatel měl u sebe nahrávku pravděpodobně jako pojistku, pokud by mu někdo z jeho vlivných politických přátel vypověděl poslušnost.

Doba nahrávková

Zajímavé je sledovat, jakou roli v boji za spravedlnost sehrávají státní instituce jako soudy a prokuratura a jakou roli zaujala slovenská média. Byli to právě novináři, kteří ve snaze odhalit pravdu naráželi na aféry, které neměly spatřit světlo světa. Jeden z těchto novinářů dokonce přišel kvůli tomu o život.

Milion eur na ovládnutí generální prokuratury na Slovensku

Číst článek

A jsou to média, která opět plní funkci hlídacích psů demokracie, když zveřejňují přepisy tajné komunikace Mariana Kočnera a nyní veřejnosti zpřístupnila celou nahrávku týkající se spisu Gorila.

A že se jedná o mimořádnou věc, to lze vyvodit z toho, jak velkou potřebu vyjádřit se k ní veřejně, měli najednou nejrůznější vysocí političtí představitelé, včetně těch, kteří obvykle dávají najevo, jak moc sdělovacími prostředky opovrhují.

Za všechny jmenujme bývalého premiéra Roberta Fica, jehož hlas může být na nahrávce zachycený. Fico se pokoušel na emotivně probíhající tiskovce odvrátit pozornost směrem k vládě jeho předchůdce Mikuláše Dzurindy, která byla dosud s Gorilou téměř výlučně spojována.

Fico se kdysi vůči nejrůznějším finančním skupinám velmi silně vymezoval a tvářil se, že s nimi nemá nic společného. Pokud by se nyní ukázal pravý opak, zřejmě by přišel o poslední zbytky důvěryhodnosti. Mezi těmi, kteří se ozvali, nemohl chybět ani šéf finanční skupiny Penta Jaroslav Haščák, který má být také slyšet na nahrávce.

„Doba nahrávková“ bude na Slovensku patrně pokračovat i dál, určitě se ještě objeví řada ošklivostí, ale jiná cesta není.

Pokud bychom si z toho měli vzít nějaké poučení my tady v Česku, tak snad jedině závěr, že tak to může dopadnout, když demokratický systém není dostatečně silný a nedokáže zabránit tomu, aby vládu nad zemí převzaly obchodní zájmy.

Autorka je komentátorka Českého rozhlasu

Kamila Pešeková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme