STAN v hluboké louži

Dopravní podnik hlavního města představuje tučnou rybu s ročním obratem kolem 20 miliard. Žádný div, že je objektem zájmu všelijakých typů. Což jsme viděli při jízdenkovém případu, nakonec tak zamotaném, až vyústil do nikam. Ačkoli zisky z něho šly velmi konkrétně někam.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Hlubuček ze STAN

Petr Hlubuček ze STAN | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

A kdyby se ho povedlo dotáhnout (hrozily nemalé tresty), třeba by si nikdo netroufl podnik uchvátit tak důkladně, jak to plyne z pozvolna zveřejňovaných informací o aktuální kauze, jíž se dost možná bude říkat Hlubuček, neboť bez vysokého magistrátního politika hnutí STAN tohoto příjmení by se záměr těžko realizoval.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ondřej Konrád: STAN v hluboké louži

Na prvý pohled vlastně jednoduchý: pár spřažených osob postupně dosadí na klíčová křesla dopravního podniku své lidi, což dokázal zařídit vlivný Hlubuček, a přes zmanipulované veřejné zakázky pak vesele inkasuje úplatky.

Šlo to jako po másle a skupina řízená lobbistou Redlem, někdejším komplicem mafiána Krejčíře, jinak údajně dost obezřelá, si musela být dost jistá, opřena o solidní politické krytí. Přesto se policii podařilo ji monitorovat a vyšetřovatelé asi mají příslovečně nabito. I když zdání zvlášť v podobných případech mnohdy klame.

Největší v sérii

Třeba tomu tak tentokrát nebude, když už se nepovedlo od chuti na dopravní podnik odradit zločince verdikty v jízdenkové kauze, od níž se ta současná liší přímým zapojením politika vládní strany, jíž by to možná tolik neohrožovalo. Hlubuček byl prostě černá ovce, hned mu pozastavili členství a sám rezignoval na veškeré funkce.

Jen kdyby nešlo o další nepříjemnost v úplné sérii tvořené neprůchodností místopředsedy Michalika na ministerský post kvůli jeho podnikání, iluzí kolegy Farského podržet si poslanecký mandát i při dlouhodobé zahraniční stáži, dále podezřelými sponzorskými dary a také nárokem dalšího místopředsedy Polčáka na vysoké palmáre za zastupování obce Vrbětice. Přičemž hnutí vše hasilo, až když nebylo zbytí.

Co jiného tedy mohlo čekat, než nynější huronské veselí opozice i s voláním po rezignaci předsedy Rakušana na post ministra vnitra? I když ten se může hájit, že kauzu nebrzdil a STAN se od Hlubučka rázně distancoval. Jenže je tu ještě podezření, že má mozek skupiny Redl už dlouho blízko k podstatným politikům hnutí ze Zlínska.

Vykasat si rukávy

O takové munici mohly ANO a SPD jen snít, teď ji mají před komunálními volbami vrchovatě. I když rozstřílet pětikoalici asi nemíní, patálii s inflací, cenami energií a tak dále ponechají s gustem Fialově vládě. Tu kauza v očích veřejnosti nutně pošramotí a kdo se na podzim těšil ze změny, může si pochmurně opakovat rčení o jednom za osmnáct a druhém bez dvou za dvacet.

Zvlášť jestli se skutečně uvnitř STANu o Hlubučkově toxicitě nějaký čas vědělo a nic se nestalo. Dokonce snad přes Rakušanovu snahu. Což by ale volalo po tom, aby si předseda, pokud má svědomí čisté, vykasal rukávy a zapomněl na sentiment. V duchu přitom může klidně klít, proč nešlo nejen kvůli čachrům s pražskými jízdenkami už dávno pár lidí za mříže a další jim podobné přešla chuť na tučné ryby.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Ondřej Konrád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme