Babišův kýbl výkalů

V uplynulém týdnu na sebe Česko v Evropě znovu upozornilo nejen dalšími absurdnostmi domácí politické krize, ale i čerstvou ukázkou toho, že slovník některých českých politiků se spíše než evropské úrovni blíží příslovečné žumpě. O její obsah ostatně také šlo.

Glosa Brusel/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš je staronovým předsedou ANO

Andrej Babiš je staronovým předsedou ANO | Zdroj: ČTK

Na počátku všeho byl návrh vedení nejsilnější frakce v Evropském parlamentu zařadit na červnovou miniplenárku v Bruselu bod s názvem „Riziko politického zneužití médií v České republice". Reagovalo tím na aféru s uniklou nahrávkou vicepremiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Ten na ní s reportérem Mf Dnes řeší, co a kdy měly ministrem donedávna vlastněné noviny zveřejnit na jeho politické konkurenty – toho času koaliční partnery.

Evropští lidovci si vytažením této kauzy na plénum europarlamentu zároveň vyrovnávají účty s liberály z frakce ALDE, kteří s oblibou pranýřují lidoveckého maďarského premiéra Orbána. Veřejné přetřásání Babiše má ALDE zjevně připomenout, že i ona má svého Orbána. O Českou republiku tu primárně nejde. Její hození do stejného pytle s Maďarskem nebo Tureckem, které europoslanci stejně řešili v poslední době, ale rozhodně české pověsti v unii moc nepomůže.

Kroupa: Za novinářem z nahrávek stojí expolicista. Babiš se s Přibilem scházel i letos

Číst článek

K evropským lidovcům patří i předsedkyně výboru pro rozpočtovou kontrolu Inge Gräßleová. Českému ministru financí leží německá europoslankyně už dlouho v žaludku. Vytrvale totiž upozorňuje na jeho střet zájmů jako donedávna majitele holdingu Agrofert. Přejímá k tomu sice zhusta argumenty z českých médií, její postoj je nicméně pochopitelný. Pro Němce je politik-podnikatel s nejasnou minulostí à la Babiš nepředstavitelný a nepřijatelný.

Vicepremiér tentokrát ovšem neudržel ústa na uzdě a zástupkyni CDU kancléřky Merkelové v přímém přenosu nařknul z toho, že lidovecký návrh iniciovala a je vždycky připravená na něj – slušně řečeno – vyhodit kýbl fekálií. Problém je, že místopředseda české vlády to slušně neřekl a místo podobného eufemismu použil necitovatelné nejhrubší synonymum pro výkaly začínající na „s".

Kdo je Stanislav Hájek, spojka bývalého novináře Mf Dnes z nahrávek Andreje Babiše?

Číst článek

Podle očekávání se svým verbálním výlevem v Bruselu narazil. Zatímco na domácí scéně přinášejí vulgarity všeho druhu politické a mediální body, kvůli čemuž se k nim nejvyšší představitelé státu neštítí sáhnout, na západ od našich hranic se něco takového nenosí. Shovívavost europarlamentu při propírání poměrů v České republice si tím Babiš určitě nevyslouží. Bita za to ale bude zase hlavně pověst Česka.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme