Babišův kýbl výkalů

V uplynulém týdnu na sebe Česko v Evropě znovu upozornilo nejen dalšími absurdnostmi domácí politické krize, ale i čerstvou ukázkou toho, že slovník některých českých politiků se spíše než evropské úrovni blíží příslovečné žumpě. O její obsah ostatně také šlo.

Glosa Brusel/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš je staronovým předsedou ANO | Foto: ČTK

Na počátku všeho byl návrh vedení nejsilnější frakce v Evropském parlamentu zařadit na červnovou miniplenárku v Bruselu bod s názvem „Riziko politického zneužití médií v České republice". Reagovalo tím na aféru s uniklou nahrávkou vicepremiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Ten na ní s reportérem Mf Dnes řeší, co a kdy měly ministrem donedávna vlastněné noviny zveřejnit na jeho politické konkurenty – toho času koaliční partnery.

Evropští lidovci si vytažením této kauzy na plénum europarlamentu zároveň vyrovnávají účty s liberály z frakce ALDE, kteří s oblibou pranýřují lidoveckého maďarského premiéra Orbána. Veřejné přetřásání Babiše má ALDE zjevně připomenout, že i ona má svého Orbána. O Českou republiku tu primárně nejde. Její hození do stejného pytle s Maďarskem nebo Tureckem, které europoslanci stejně řešili v poslední době, ale rozhodně české pověsti v unii moc nepomůže.

Kroupa: Za novinářem z nahrávek stojí expolicista. Babiš se s Přibilem scházel i letos

Číst článek

K evropským lidovcům patří i předsedkyně výboru pro rozpočtovou kontrolu Inge Gräßleová. Českému ministru financí leží německá europoslankyně už dlouho v žaludku. Vytrvale totiž upozorňuje na jeho střet zájmů jako donedávna majitele holdingu Agrofert. Přejímá k tomu sice zhusta argumenty z českých médií, její postoj je nicméně pochopitelný. Pro Němce je politik-podnikatel s nejasnou minulostí à la Babiš nepředstavitelný a nepřijatelný.

Vicepremiér tentokrát ovšem neudržel ústa na uzdě a zástupkyni CDU kancléřky Merkelové v přímém přenosu nařknul z toho, že lidovecký návrh iniciovala a je vždycky připravená na něj – slušně řečeno – vyhodit kýbl fekálií. Problém je, že místopředseda české vlády to slušně neřekl a místo podobného eufemismu použil necitovatelné nejhrubší synonymum pro výkaly začínající na „s".

Kdo je Stanislav Hájek, spojka bývalého novináře Mf Dnes z nahrávek Andreje Babiše?

Číst článek

Podle očekávání se svým verbálním výlevem v Bruselu narazil. Zatímco na domácí scéně přinášejí vulgarity všeho druhu politické a mediální body, kvůli čemuž se k nim nejvyšší představitelé státu neštítí sáhnout, na západ od našich hranic se něco takového nenosí. Shovívavost europarlamentu při propírání poměrů v České republice si tím Babiš určitě nevyslouží. Bita za to ale bude zase hlavně pověst Česka.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme