Marie Benešová hledá nové šéfy soudů. Nevíme ale, jak je vybírat

Ministerstvo spravedlnosti vypsalo tři výběrová řízení na obsazení pozic předsedů krajských soudů. Nejde ale o žádnou nekalost Marie Benešové (za ANO), která by snad někam chtěla dosazovat své lidi. Personální tendry si žádají objektivní okolnosti.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO)

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) | Foto: Milan Malíček | Zdroj: Právo / Profimedia

U Krajského soudu v Hradci Králové totiž končí mandát jeho předsedovi Janu Čiperovi, u zbývajících dvou soudů pak jejich šéfové skončili předčasně. Luboš Dörfl v Ústí nad Labem proto, že se přesunul o stupínek výše a začal šéfovat Vrchnímu soudu v Praze. Milan Tripes v Českých Budějovicích pak z funkce odešel ze zdravotních důvodů.

Rozdílné tresty jako problém justice? ‚Soudci teď získávají vodítko,‘ říká jeden z autorů unikátní aplikace

Číst článek

Je dosti pravděpodobné, že dosavadní předsedy vystřídají v jejich funkcích jejich stávající místopředsedové. Například z Ústí nad Labem se patrně do výběrového řízení přihlásí hned několik z nich. Uchazečů ale může být daleko více, není ani nutné, aby člověk s ambicí na předsednictví konkrétního soudu na něm již působil.

Požadavky na uchazeče o post předsedy, které ministerstvo stanovilo, jsou totiž dosti benevolentní. Má jít o soudce s alespoň osmiletou zkušeností, který musí mít „odborné, organizační a řídicí schopnosti“.

Bez kariérního postupu

Ministryně Marie Benešová slibuje všem uchazečům férovou hru. Cituji z jejích slov: „Jak jsem již několikrát uvedla, výběrová řízení pod mým vedením resortu justice budou transparentní, otevřená všem a budu respektovat doporučení výběrové komise. Stejně, jako jsem to učinila v případě nového předsedy Vrchního soudu v Praze Luboše Dörfla, navrhnu panu prezidentovi ke jmenování vítěze výběrového řízení.“

Zeman jmenoval Čapku novým šéfem Vrchního soudu v Olomouci, do funkce uvedl i 29 nových soudců

Číst článek

Jde o tak o lákavé kariérní příležitosti, které letos ale nebudou zdaleka poslední. Ministerstvo totiž bude brzy mimo jiné hledat třeba také nového předsedu Městského soudu v Praze, nejspíše zcela stejným způsobem.

Množství výběrových řízení přichází v době, kdy čeká v Poslanecké sněmovně na schválení důležitá novela zákona o soudech a soudcích. Ta má stanovit jednak nový mechanismus vstupu lidí do justice, to znamená řadových soudců na řadová místa, ale má se věnovat rovněž souvislostem předsednických a místopředsednických míst v justici. O těchto reformách se bude ještě v příštích týdnech diskutovat, tak přidejme ještě další úhel pohledu.

Je to zvláštní, ale v českém soudnictví vlastně neexistuje něco jako jasně daný kariérní postup. Přitom právě u této moci by to možná bylo nejlogičtější. Nevíme tak, zda třeba na nyní postupně uvolňovaná místa by měli přicházet spíše předsedové okresních soudů, kteří se osvědčili, nemohou své mandáty opakovat, a tak by měli ideálně postoupit o stupínek výše.

Nebo bychom měli spíše upřednostňovat lidi zevnitř toho kterého soudu? Tedy favorizovat třeba místní místopředsedy, protože znají fungování tělesa interně a rovněž oni si zaslouží se kariérně posunout?

Nebo bychom měli zvolit zcela opačný přístup a ve funkcionářských místech stát o zkušené soudce, třeba i z Ústavního či nejvyšších soudů, kteří se v závěru svého profesního života vrátí zase tak nějak na začátek soudní soustavy, která pak může čerpat z jejich bohatých zkušeností?

Všechny tyto modely mají svá pro i proti. V zahraničí se využívají různě. Minimálně je ale o nich nutné diskutovat a promýšlet je. Pokud bychom totiž v tomto měli jasno, mohla by česká justice fungovat zase o něco lépe.

Autor je zástupce šéfredaktora serveru Info.cz

Jan Januš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme