Budete mať luft! Slovenské národní divadlo připomíná pogrom na romskou osadu v roce 1928

„Kajo, dnes budeš mít luft!“ Tato výhružka, kterou kdysi slyšel obyvatel romské čtvrti v Pobedimi, byla předzvěstí tragédie. Předsudky, jež jsou stále živé, vedly k násilí. V říjnu 1928 skupina výtržníků z Pobedimi napadla romskou osadu. Pogrom za sebou zanechal zničené domy, zraněné a šest mrtvých, mezi kterými bylo i šestileté dítě. Nikdo ale nic neviděl a neudělal. Tuto událost připomíná inscenace Slovenského národního divadla.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z divadelního představení Budete mať luft! Slovenského národního divadla

Z divadelního představení Budete mať luft! Slovenského národního divadla | Zdroj: Divadlo X10

Před téměř sto lety se na Slovčensku odehrál takzvaný Pobedimský masakr. Tragédie inspirovala režiséra Pavola Viecha o tomu, aby ji převedl na prkna Slovenského národního divadla. Vycházel ze studie historika Pavla Balouna, postupně ale nacházel i další materiály. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor s režisérem představení Budete mít luft! Pavlem Viechou

„Ta studie čerpala ze státního archivu, který se nachází na Slovensku v malém městě Bytča. Požádal jsem o všechny materiály k této kauze a už jsem se ocitl ve víru mnoha textů a obrazového materiálu,“ popisuje režisér hry Viecha.

Příběh sto let starého romského pogromu ho vtáhl, přiznává pro Český rozhlas. 

„Jakmile jsem věděl, že mám textový podklad, ze kterého můžu vycházet – že na to neexistuje právní licence a že to je odtajněné Slovenskou republikou – přišlo mi relevantní tuto událost umělecky zpracovat,“ přibližuje.

Soužití, ale ne rovnoprávné

Viecha se vydal také přímo do obce Pobedim. „Ve vesnici stále žijí romské rodiny. A jeden slovenský novinář, který právě psal o tom incidentu, teď také vesnici navštívil – navštívil Romy i majoritu, a ptal se, jak to tam funguje dnes. Z té romské strany si vyslechl, že je to poměrně dobré. No, ale poměrně dobré opravdu neznamená ideální,“ říká režisér.

„Když jsem tam byl, viděl jsem to, co ve většině slovenských obcí: majoritu a vedle romskou kolonii, která byla sledována kamerovým systémem, který nainstalovala vesnice,“ popisuje. 

„To znamená – jasně, že se ti lidé vedle sebe naučili žít, ale na první pohled je jasné, že to není rovnoprávné soužití,“ zdůrazňuje.

Role Emílie Rigové

Divadelní hra s názvem Budete mať luft! byla vytvořená na objednávku Slovenského národního divadla. „Bylo tedy jasné, kde to budu realizovat. A věděl jsem, s jakými herci můžu spolupracovat,“ pokračuje režisér.

Romské osady na Slovensku se mění. V Medzevu rostou nové domy a barbera Daniela čeká stáž v USA

Číst článek

Výrazně se na hře podílela také romská umělkyně ní Emília Rigová, což podle Viechy přispělo k autentičnosti a hloubce představení.

„Vztah Emílie Rigové k této inscenací byl výrazně větší, než je běžný vztah scénických výtvarníků při práci na divadelním kuse. Od začátku to byla autorská výpověď českých tvůrců, a proto Emília nebyla jen osoba, která přinesla scénické návrhy a návrhy kostýmů, ale byla osoba, která spolu se mnou vymýšlela celý tvůrčí koncept,“ vysvětluje.

I když jsou diváci bezprostředně po představení otřesení skutečností, že se taková událost v roce 1928 na Slovensku skutečně stala, jejich reakce jsou podle režiséra převážně pozitivní.

Byly různé polemiky o tom, jakým způsobem tak krutý čin z historie zpracovat, ale zůstaly v rovině příjemné tvůrčí diskuze, uzavírá Viecha.

Rena Horvátová, agf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme