Padesáté narozeniny hry Akt. Speciální představení Divadla Járy Cimrmana odvysílá živě Radiožurnál

Divadlo Járy Cimrmana se vrací do Malostranské besedy. V rámci projektu Půlstoletí s Cimrmanem, který připravilo ve spolupráci s Českým rozhlasem Radiožurnál, zde odehraje mimořádně hru Akt. Speciální představení přesně 50 let od chvíle, kdy s ním herci poprvé předstoupili před diváky, odvysílá v neděli 18. června od 19 hodin Radiožurnál živě.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zakladatelé Divadla Járy Cimrmana Miloň Čepelka (vlevo) a Zdeněk Svěrák (vpravo) vystoupili na semináři o díle Járy Cimrmana na poli astronomie a příbuzných věd na výročním 20. sjezdu České astronomické společnosti | Foto: ČTK

„Že bychom se připravovali nějak zvlášť, to nemůžu říct. Jenom doufáme, že nás naše bolavá těla nezradí a že to všechno zvládneme,“ řekl Radiožurnálu člen Divadla Járy Cimrmana Miloň Čepelka.

Přesně před 50 lety předstoupili herci Divadla Járy Cimrmana poprvé před publikum. Kromě kamarádů a známých tehdy v Malostranské besedě seděli i členové schvalovací komise, kteří tehdy povolovali veřejná vystoupení.

Jára Cimrman dobývá USA. Publikum se směje, podíl na největších vynálezech mu ale muzea upřela

Číst článek

„19. června 1967 jsme to prvně předvedli takové komisi Státního divadelního studia plni napětí, zda nás přijmou pod svá organizační křídla. A ono to dopadlo,“ vzpomíná Čepelka.

Teď se Cimrmani na pozvání Radiožurnálu vrací na místo činu. V rámci projektu Půlstoletí s Cimrmanem zde odehrají, stejně jako před padesáti lety, hru AKT. Lístky na mimořádnou inscenaci ale koupit nešlo. Posluchači je mohli pouze vyhrát v soutěži na největší stanici Českého rozhlasu.

Členové Divadla Járy Cimrmana převzali Diamantovou desku Supraphonu za 1 630 000 prodaných zvukových nosičů. Zleva: Zdeněk Svěrák, Václav Kotek a Petr Brukner | Foto: ČTK

„Každý den položil ve vysílání jeden z členů souboru svou otázku z historie divadelního souboru. A autoři čtyř nejrychlejších správných odpovědí vyhráli po dvou vstupenkách,“ vysvětluje šéfredaktor Radiožurnálu Ondřej Suchan.

„O lístky byl opravdu obrovský zájem. Opět se ukázalo, že jsou posluchači Radiožurnálu velicí znalci díla největšího génia. Na základě správných odpovědí, které nám přišly, bychom mohli zaplnit Malostranskou besedu skoro čtyřicetkrát. Celkově si lidé napsali téměř o 6000 vstupenek,“ dodává Suchan.

Speciální představení proto Radiožurnál nabídne i ve svém vysílání. Odvysílá ho v neděli 18. června od 19 hodin živě.

Oslavy půlstoletí Járy Cimrmana v Tanvaldě | Foto: Tomáš Novák

Hra Akt je nejstarší a nejhranější hrou Divadla Járy Cimrmana. Od svého uvedení v roce 1967 se dočkala více než 750 repríz.

V rámci projektu Půlstoletí s Cimrmanem už stanice Radiožurnál a Český rozhlas Dvojka odvysílaly loni v říjnu hru Cimrman v říši hudby. V tanvaldském kině JAS tak zahájili jubilejní 50. sezonu tohoto legendárního divadelního souboru. V rámci benefiční akce také vybrali přes 450 tisíc korun pro Nadační fond Českého rozhlasu, Nadační fond Slunce pro všechny a Centrum Paraple.

dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme