Na Floydovu smrt upozorňují na sítích černé obrazovky. ‚Blackout‘ zvolily i některé televize a rádia

Některé rozhlasové stanice a televize ve Spojených státech a Británii v úterý rázně změnily program v souvislosti se smrtí černocha George Floyda, informuje britská BBC. „Blackout“, tedy výpadek, si ve snaze upozornit na rasismus, kterému čelí příslušníci menšin, na sociálních sítích nastavily také mnohé známé osobnosti popkultury pod heslem „show je třeba přerušit“.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Blackout“ si ve snaze upozornit na rasismus na sociálních sítích nastavily také mnohé známé osobnosti popkultury (ilustrační foto). | Zdroj: iROZHLAS.cz

Stanice Radio 1Xtra společnosti BBC, zaměřená na současnou hudbu, v úterý na program mimořádně zařadila debaty a diskuze věnované černošské komunitě. Vybírány jsou takové písničky, které souvisí s černošskou identitou. Americké hudební televize MTV a VH1, vlastněné společností ViacomCBS, se už v pondělí na osm minut a 46 vteřin odmlčely.

Jde o dobu, po kterou policista Floydovi při zatýkání klečel na krku, což vedlo podle soukromé pitvy, kterou si nechala provést rodina, k jeho smrti. Na internetových stránkách ViacomCBS stojí nápis, že „naše podnikání bylo pro dnešek přerušeno“ ve jménu solidarity „s našimi černošskými kolegy, tvůrci, partnery a diváky a odsuzujeme všechny projevy rasismu, diskriminace a nenávisti“.

BBC na svých internetových stránkách píše, že hudební společnosti a hudebníci si v úterý zvolili za den zamyšlení a protestu v souvislosti se smrtí George Floyda po policejním zákroku.

Zpěvačka Katy Perry na svém instagramovém účtu umístila černý čtverec, zpěvačka Rihanna zase oznámila, že její módní značka Fenty je dnes mimo provoz. „Není to den volna. Je to den pro reflexi a hledání způsobu, jak věci opravdu změnit“, stojí na internetových stránkách Fenty.

Heslo #TheShowMustBePaused (Show se musí přerušit) se objevilo minulý pátek s výzvou, aby se dnešek stal dnem, kdy „se na den utrhneme od práce a propojíme se s naší komunitou“ a „kdy podnikneme naléhavý krok vedoucí k odpovědnosti a změně“.

Za iniciativou podle BBC stojí manažerky hudební společnosti Atlantic Records, které připomínají, že v hudebním průmyslu se točí miliardy dolarů a jde o branži, která profituje ve velké míře z černošských umělců.

Jejich výzvu sdílely stovky umělců a umělkyň, jako jsou zpěvačka Billie Eilish, Britney Spears, raper Eminem, kapely Rolling Stones, Radiohead nebo producent Quincy Jones.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme