Zemřela Hana Hegerová. Legendární šansoniérce a hvězdě Semaforu bylo 89 let

Ve věku 89 let zemřela šansoniérka Hana Hegerová. Zprávu serveru Blesk.cz potvrdil Radiožurnálu její přítel, vydavatel Tomáš Padevět. Podle něj zemřela obklopena rodinou v pražské Nemocnici Na Homolce, kde byla před měsícem hospitalizována po zlomenině krčku.

Praha (Aktualizováno: 14:43 23. 3. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hana Hegerová se narodila v roce 1931 na Slovensku jako Carmen Farkašová. Navštěvovala baletní školu, herectví, působila v několika divadlech a zahrála si i ve filmech Frona nebo Naděje. Její profesionální kariéra začala náhodou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zemřela zpěvačka Hana Hegerová. Více o velké dámě šansonu si poslechněte v reportáži Jiřího Štefla

„Začala jsem zpívat kvůli uhlí. Nechtěla jsem být zpěvačkou, jenom jsem potřebovala uhlí, vysavač a lednici. Tak to je moje cesta ke zpívání, pak to rozhodl Janek Roháč,“ vzpomínala.

V Praze se Hegerová stala jednou z hvězd divadla Semafor, kde začala zpívat šansony. Sáhla i po repertoáru Edith Piaf.

Od poloviny 60. let se pak Hegerová vydala na sólovou dráhu. Psali pro ni nejlepší textaři té doby Pavel Kopta, Pavel Vrba, Zdeněk Rytíř a později i Michal Horáček. Na dokonale propracovaném textu si Hegerová vždy zakládala a do studia přicházela s partiturou plnou barev.

„Červená – pozor na to, dělám chyby, třeba ve výslovnosti. A zelená je, abych věděla, kde je ta myšlenka, co chcete říct,“ popisovala.

Písní Levandulová si Hegerová splnila sen o hitu, který zlidověl. Po albu Potměšilý host z roku 1987 se věnovala výhradně živým koncertům.

„Mám svůj repertoár, mám své koncerty, které nade všechno miluji. To živé publikum, které tam sedí. Posledně jsem si uvědomila, že za celý večer, který trvá nonstop až dvě hodiny, mám jednu jedinou smutnou písničku.“

Posledním albem Hany Hegerové bylo Mlýnské kolo v srdci mém z roku 2010. Po nějakém čase pak svou uměleckou kariéru ukončila.

Piaf z Prahy nebo Velká dáma šansonu – přesně tak se mluvilo o Haně Hegrové, která zemřela ve věku 89 let | Foto: Jiří Černohorský | Zdroj: CNC / Profimedia

Jiří Štefl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme