‚První středa‘, jak jste ji nezažili. Zkoušky sirén oživí současná hudba, koncerty budou pokaždé jinde

Každou první středu v měsíci, a to počínaje 6. březnem, uslyší posluchači Českého rozhlasu Vltava pravidelné zkoušky sirén v doprovodu hudebních skladeb. Unikátní projekt Hudba k siréně nabízí možnost zastavit se uprostřed všedního dne a vychutnat si koncert – jedné skladby v době pravidelné zkoušky sirén. Nová díla vytvoří téměř dvě desítky českých skladatelů. Každý koncert se odehraje na jiném místě a zazní živě na Vltavě.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Společný projekt Českého rozhlasu Vltava a Orchestru Berg nabízí netradiční zážitek se současnou hudbou.

„Zkouška sirén se koná pravidelně každou první středu v měsíci. Kdo ji ale opravdu poslouchá?“ ptá se Eva Kesslová, ředitelka Orchestru BERG, jehož cílem je vytvářet nové zážitky s novou hudbou a podporovat české skladatele.

Zahajovací koncert celého projektu se uskuteční ve Velké aule, Filozofické fakultě v Praze, hlavní budovy na Náměstí Jana Palacha. | Zdroj: Český rozhlas Vltava

„Běžně nabízíme projekty určené pro konkrétní místo, někdy i zvukové procházky, kdy účastníky nutíme, aby vnímali svět okolo sebe hlavně ušima a poslouchali to, co běžně nevnímají,“ dodává.

Hudba k siréně spojuje tohle všechno. Vznikají nové skladby pro několik hudebníků a sirénu určené k provádění pouze v konkrétním čase.

Siréna jako nástroj

Siréna je výjimečný zvukový objekt a obecně známým prvkem našeho života. Není původně hudebním nástrojem, ale podle hudebníků se jím může stát. Dokazují to některé skladby – například Symfonie sirén Arsenie Avraamova či Ionization Edgarda Varèse.

„Přál bych si, aby Hudba k siréně byla takovým vitamínem, impulzem pro uši, který v nás, jako posluchačích, může probudit neortodoxní přemýšlení nad hudbou, povzbudit jiné slyšení,“ říká hudební režisér a spolupořadatel projektu Ladislav Železný.

Zahajovací koncert celého projektu se uskuteční na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, a to přímo ve Velké aule hlavní budovy na náměstí Jana Palacha. Siréna je na střeše jen pár metrů od místa koncertu a skladatel Miroslav Pudlák, jehož nové dílo tu zazní ve světové premiéře, je také pedagogem této školy.

Akce je určena nejen lidem spojeným s institucí, ale je otevřena široké veřejnosti a je zdarma.

Série mikrokoncertů

PREMIÉRA – Hudba k Siréně!
středa 6. března v 11:45 | Filozofická fakulta UK - Velká aula, koncept / hudba: Miroslav Pudlák

  • Vstup pro veřejnost zdarma.

Hudba k Siréně!: nejbližší koncerty

středa 3. dubna 2019 : Olomouc - Horní náměstí & Praha - Novoměstská radnice & Lichtenštejnský palác / HAMU - nádvoří, koncept / hudba: Jan Trojan
středa 1. května 2019: Bastion / Park Folimanka, koncept / hudba: Ian Mikyska
středa 5. června 2019: Gymnázium Jana Keplera, koncept / hudba: Martin Klusák

dbr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme