Architektem roku 2018 je Petr Hájek. K jeho známým pracím patří i rekonstrukce vodárenské věže na Letné

Ocenění za mimořádný přínos architektuře v posledních pěti letech, cenu Architekt roku 2018, získal architekt a pedagog Petr Hájek. K jeho známým pracím patří třeba rekonstrukce Arcidiecézního muzea v Olomouci, vzdělávací centrum Krkonošského národního parku nebo z nedávné doby rozšíření centra umění DOX. Čestné uznání poroty obdržela Dagmar Vernerová, která už téměř 20 let vydává ročenku Česká architektura.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Projekt na rekonstrukci letenské vodárenské věže vypracovala architektonická kancelář Petra Hájka.

Architekt roku 2018 Petr Hájek | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

Vyhlášení výsledků se konalo v Centru architektury a městského plánování v Praze. Cena se předává v rámci stavebního veletrhu For Arch, a má tak zdůraznit úzkou profesní spojitost mezi stavebníkem a architektem.

Podle poroty je Petr Hájek výrazný architekt střední generace i vlivný pedagog. Jeho realizace představují výjimečné počiny na poli architektury s přesahy i do jiných oborů. Na Hájkově tvorbě porotci ocenili, že reaguje na kontext, zároveň je svébytná a experimentální.

Přežila demolici, v průběhu let chátrala. Podívejte se do zrekonstruované vodárenské věže na Letné

Číst článek

Architekt se dlouhodobě věnuje i urbanismu. Jako významná díla porotci připomněli zmíněné Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání ve Vrchlabí (2013), koncepci pavilonu na Benátském bienále (2016) nebo vítězný soutěžní návrh na rekonstrukci ostravských jatek na galerii (2017).

V současnosti dokončil v Praze kromě dostavby centra DOX rekonstrukci vodárenské věže na Letné pro dům dětí a mládeže a mateřskou školu.

Hájka jako držitele ceny vybrala porota, v níž zasedli architekti Adam Gebrian, Josef Pleskot, Regina Loukotová, Marcela Steinbachová a vítězka loňského ročníku, umělkyně Kateřina Šedá, z pěti finalistů. Byli jimi ještě sdružení CBA, které tvoří Miroslav Vodák a Tomáš Zdvihal, architekti Zdeněk Fránek a Petr Hlaváček a studio Mjölk architekti.

Hájek se narodil se v roce 1970 v Karlových Varech. Absolvoval studium na Fakultě architektury na Českém vysokém učení a Školu architektury na Akademii výtvarných umění.

‚Nebourejte Transgas!‘ Odborníci žádají, aby úřady nepovolily demolici pražského brutalistního komplexu

Číst článek

V roce 1998 založil společně s Tomášem Hradečným a Janem Šépkou architektonickou kancelář HŠH architekti nyní HXH (kde je stále jednatelem) a v roce 2009 vlastní architektonickou kancelář Petr Hájek Architekti.

Za svou práci získal řadu ocenění, mimo jiné Grand Prix Obce architektů, Stavba roku, Cenu Klubu za starou Prahu, která se udílí za nejlepší novostavbu v historickém prostředí, a čtyřikrát měl českou nominaci na evropskou cenu Miese van der Rohe.

Od roku 2004 působí jako pedagog na Fakultě architektury ČVUT v Praze, kde byl v roce 2017 jmenován profesorem. Od roku 2012 rovněž vede autorský ateliér architektury na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě.

V současné době navrhuje a realizuje projekty rekonstrukce kina Oko v Praze 7, astronomické observatoře hradu Pirkštejn v Ratajích nad Sázavou, nebo Muzeum lanové dráhy v Peci pod Sněžkou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme