Činohra ND vyhlásila stávkovou pohotovost, přidá se balet i opera

Činohra Národního divadla vyhlásila stávkovou pohotovost. Stalo se to po schůzce s ministryní kultury Alenou Hanákovou z TOP 09, která náhle odvolala ředitele Divadla Černého. Do stávkové pohotovosti vstoupí i baletní a operní soubor.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní divadlo | Foto: Filip Jandourek

Vedení první české scény chtělo od šéfky resortu kultury vědět, proč odvolala Černého, podle šéfa opery Roka Rapla se jim odpovědi nedostalo:

„Paní ministryně nám stále nebyla schopna objasnit důvody, respektive říkala, že ty důvody- byť nám důvěřuje a je s naší prací spokojená a děkuje nám za práci, kterou jsme vykonali - že ty důvody uvede teprve na tiskové konferenci, kterou svolává.“

„Přišla nám říci, že vlastně naše chování je hysterické, že kroky , které jsme učinili jsou špatné a škodí Národnímu divadlu,“ posteskl si Rapl.

Zaměstnanci ND se od ministryně důvody k odvolání ředitele nedozvěděli

Číst článek

Ke stávkové pohotovosti činohry se podle šéfa baletu Petra Zusky brzy přidají i ostatní soubory:

„Stávková pohotovost znamená, že pokud nebudou naše požadavky v nejbližších dnech vyslyšeny, tak prostě přestaneme hrát. Samozřejmě je to krok, ke kterému v zásadě nikdo z nás nechce přistoupit. Protože chceme hrát, nechceme ochuzovat diváky o zážitky z představení. Ale pokud budeme nuceni, tak k tomu kroku prostě přistoupíme,“ varoval Zuska.

Odvolaný ředitel Ondřej Černý včera v ČRo 1-Radiožurnálu uvedl, že ministryně Hanáková za důvod jeho odvolání v úterý uvede trestní oznámení kvůli opeře. Ministerstvo jeho názor nekomentovalo s odkazem na dnešní tiskovou konferenci.

Milan Kopp, Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme