Čtvrtníček láká parodií Růžičkovy kauzy na novou inscenaci Divadla Na zábradlí

Český herec a režisér Petr Čtvrtníček paroduje na internetu aktuální kauzu trenéra hokejové reprezentace Vladimíra Růžičky. V krátkém spotu zkouší uplatit ředitele Divadla Na zábradlí Petra Štědroně. Chce jinou roli ve hře Anamnéza, která má právě dnes premiéru. Předlohou inscenace byla hra současného maďarského dramatika Viktora Bodóa.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Anamnéza (Katona J. Színház a Szputnyik, Budapešť)

Anamnéza (Katona J. Színház a Szputnyik, Budapešť) | Foto: Divadelná Nitra

Jako v Kafkově Zámku bloudí labyrintem nemocniční úředničiny postavy v inscenaci Anamnéza. Viktor Bodó napsal hru o maďarském zdravotnictví. V tom českém, ale taky najdeme celu řadu absurdních kauz. Ty do české inscenace tvůrci doplnili.

„Člověk přichází do nemocnice, aby identifikoval svoji mrtvou matku. Po cestě se mu teda stane snůška neuvěřitelných věcí, což je tedy jen trošku přehnaná variace toho, když normálně vstoupíme do nemocnice a má to tohle finále, které nechci prozrazovat. Tak vlastně se nám ten půdorys líbil,“ popisuje dramaturgyně Dora Víceníková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Divadlo Na zábradlí v premiéře uvede maďarskou hru Anamnéza. S aktéry inscenace hovořila Veronika Štěfanová

Inscenaci režíruje Rastislav Ballek, který o Bodóově hře říká, že je přímá, syrová, živočišná i vulgární.

„Symbolika v tomto představení není. Tam je jen to, co vidíte, a to je typické pro maďarské divadlo. Je to jiná divadelní kultura, která má jiné priority na jevišti, anebo je jen možná jinam ukládá. Nemyslím si, že je to jen bohapustá, nic neznamenající naháněčka, ale určitě se nad tím nevznáší nějaký příjemný opar významu, smyslu, symboliky a ta dále. Je to to, co je smrt a choroba v nemocnicích. Je to na první a je to strašný guláš bolesti, smíchu a pláče.“Velký prostor už při zkoušení inscenace dostali herci samotní a režisér jim dal příležitost improvizovat.

„S tolika herci, kteří jsou v tom nejlepším slova smyslu rozmazlení vlastním talentem a úspěchem, velmi těžko něco, jak se hloupě říká, nacvičovat. já jsem se snažil se na ně dívat, jak zkouší, jak improvizují, a velká část z toho v je i v představení, protože se mi to zdálo být dobré,“ říká Rastislav Ballek.

Průvodcem děje je herec Petr Čtvrtníček, který hraje vrátného. „Tohle je zrovna ten vrátný, který je mistr světa, machýrek, přes kterého to všechno chodí, jak doktoři, tak pacienti, a on si s nimi dělá, co chce. Nevyniká, ač se teď v tom mediálním poprasku okolo toho videa zdá, že vyniká. Je organickou součástí týmu,“ popsal svou roli Čtvrtníček.

V inscenaci Anamnéza není nic, jak se na první pohled zdá. V podivném nemocničním mikrosvětě je všechno převrácené naruby. Jedinou jistotou je smrt.

Veronika Jošková Štefanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme