Regionální divadla nemají peníze, upozorňuje kampaň Pomozte svému divadlu

Pomozte svému divadlu - tak se jmenuje kampaň, která má upozornit na problematické financování regionálních souborů. Tento týden začala v Praze a právě teď ji hostí Brno. Nedostatek peněz dlouhodobě nutí vedení divadel omezovat i tvorbu nových inscenací.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled z balkónu na jeviště

Pohled z balkónu na jeviště | Foto: Dana Wiesnerová | Zdroj: Český rozhlas

„U nás jsou od 90. let prakticky divadla převedena pod správu státu a až 95 procent jejich řekněme nikoliv vysokých potřeb je financováno obcemi,“ popisuje současnou situaci předseda Asociace profesionálních divadel Jan Burian a dodává:

„Zatímco v Rakousku, dokonce v Maďarsku a samozřejmě i v Německu je dávno zaveden systém, kdy na financování a správě kulturních institucí se podle nějakého relativně spravedlivého klíče podílejí obce, kraje a stát,“ vysvětluje Burian.

S nedostatkem financí bojuje také Naivní divadlo Liberec. Místo dřívějších 11 milionů mu město teď dává dotaci jen 9,5 milionu korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

S divadelníky natáčela redaktorka ČRo Eva Rajlichová

„Projevuje se to pochopitelně tím, že máme poddimenzovaný stav uměleckého souboru. Že máme v jevištní technice a ve všech dalších profesích naprostou nezastupitelnost. Nám když dneska onemocní zvukař, tak my prostě nehrajeme,“ říká ředitel souboru Stanislav Doubrava.

Nejhorší je ale to, že neutěšená finanční situace brání divadelníkům v tom nejdůležitějším - ve vlastní tvorbě.

„Děláme o jednu inscenaci méně, než bychom dokázali udělat a než máme za normálních okolností v plánu. Všechno tohle působí velmi útlumově. Nemluvě o tom, že ten tým, který v Naivním divadle existuje, je ještě pořád nadšený s chutí něco dělat, vytvářet a pokoušet se v rámci dětského divadla překonávat hranice,“ je přesvědčen Doubrava.

Zástupci divadel o změně financování regionálních souborů jednají s ministerstvem kultury už víc než patnáct let, podle Jana Buriana přesto zatím bez výsledku:

„Jako kdyby kultura a divadla zvlášť byly takovou nějakou prazvláštní Popelkou, která to prostě nějak vydrží. My si prostě myslíme, že to není správně a že 22 let po změně politického režimu bychom si zasloužili také trochu pozornosti.“

Do kampaně, která by měla přitáhnout pozornost veřejnosti k podfinancovaným regionálním divadlům, se zapojila i řada populárních herců - Pavla Tomicová, Květa Fialová nebo Václav Postránecký.

„Ta vžitá domněnka, že co je mimo metropole není tak dobré, je falešná. A proto si myslím, že prostředky na podporu divadla vůbec jsou podmínkou zdravého státu. Kdo si myslí, že toho není třeba, ten v podstatě volí zkázu,“ myslí si Postránecký.

Divadelníci o sobě budou dávat vědět až do 21. září formou akcí na otevřených scénách po celé republice. Součástí kampaně je i podepisování petice Pomozte svému divadlu.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme