Univerzální Jean-Claude Van Damme

Taky vám visel nad postelí plakát belgického hezouna s muskulaturou třídy A v nějaké akční póze? Pokud tedy patříte mezi fanoušky někdejší hvězdy akčních filmů Jean-Claude Van Dammea - pak přímo vám je určen následující profil tohoto herce. Právě 18. října totiž slaví padesátiny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z filmu JCVD

Z filmu JCVD | Foto: Artcam

Jean-Claude Van Damme se narodil 18. října 1960 jako Jean-Claude Camille François Van Varenberg v belgickém Sint-Agatha-Berchem. Dětství strávil plachý klučina se zálibou v kreslení a sportu v Bruselu. V deseti letech začal chodit na lekce karate (a o něco později taky baletu). V roce 1979 se Jean-Claude a belgický tým stali mistry Evropy v plnokontaktním karate. V devatenácti si Van Damme otevřel v Bruselu vlastní posilovnu. Než začátkem osmdesátých let ukončil aktivní sportovní kariéru, jeho celkové skóre bylo 20:2, z čehož dvacetkrát vyhrál knock-outem a dvakrát prohrál na body. Jeho životní dráha už ale nabírala směr k filmu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Univerzální Jean-Claude Van Damme

Nejdřív pokoušel štěstí akčního herce v Hong-Kongu, pak se přesunul do Los Angeles. Protože dostatečně neovládal angličtinu, živil se zpočátku rozvážkou pizzy, pokládáním koberců a osobními tréninky. Mezi jeho studenty patřil i Chuck Norris, jehož film Missing in Action byl jedním z prvních, kde se Jean-Claude mihnul jako kaskadér. Při této příležitosti (a protože Američani měli pochopitelně s výslovností jeho skutečného jména nemalé potíže) také poprvé sáhnul po pseudonymu Van Damme, kterým vzdal hold mrtvému příteli.

První větší role zloducha přišla v polovině osmdesátých let ve filmu No Retreat, No Surrender (v Evropě uváděném jako Karate Tygr), skutečným průlomem Van Dammovy filmové kariéry ale byl snímek Krvavý sport z roku 1988. Původně sice producenti hotový snímek drželi v šuplíku, než ho Van Damme po dvou letech přestříhal a doslova jim ho vnutil znovu. Přestože měl napřed premiéru v Malajsii, pak ve Francii a až poté ve Spojených státech, vydělal nakonec 30 milionů dolarů a skutečně odpálil Van Damma mezi prvořadé akční hvězdy své doby.

Z filmu Krvavý sport | Foto: Bonton

V průběhu osmdesátých a devadesátých let následovaly úspěšné snímky Kyborg, Kickboxer, Dvojitý zásah nebo Univerzální voják. V devadesátém šestém Van Damme debutoval jako scenárista a režisér filmem The Quest. Samozřejmě ne všechny jeho bijáky dopadly jako kasaštyky, navíc v té době začal mít problémy se závislostí na kokainu, za nějž údajně utrácel až 10.000 dolarů týdně. Koncem devadesátých let mu byla diagnostikována bipolární psychická porucha.

V novém miléniu, které béčkovým filmům bez nadhledu příliš nepřeje, pronásledovala Van Damma spíš profesionální smůla. Jeho velkým návratem byla role sebe sama v postmoderním snímku JCVD francouzského režiséra Mabrouka El Mechriho, který pro tentokrát slavil úspěch i u kritiky. Van Dammův vrstevník Sylvester Stallone mu nabídl roli v letošním snímku Postradatelní, kde se sešlo hned několik akčních megahvězd osmdesátých a devadesátých let, ale Belgičan odmítl. Pětkrát ženatého otce tří dětí, který proslul polosměšnými aforismy typu „jsem Fred Astair karate" nebo „jsem jednou z nejvnímavějších lidských bytostí na světě - a jsem si toho vědom" ale i tak čeká v příštím roce několik natáčení, mimo jiné i třetí pokračování Univerzálního vojáka.

Robert Candra Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme