Plastici si po 40 letech zopakují koncert v Postupicích, který vešel do dějin undergroundu

První festival druhé kultury si po čtyřiceti letech zopakují v Postupicích na Benešovsku členové kapely Plastic People of the Universe a jejich příznivci. Koncertem v malé středočeské vesnici v roce 1974 začalo pečlivé sledování undergroundu státní policií. Vyústilo až v odsouzení několika hudebníků do vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koncert The Plastic People of the Universe v Lublani | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Podle autora knih o undergroundu Martina Machovce si komunistický režim tlakem vytvořil silnou opozici.

„Tady skutečně paradoxně můžeme říci: díky tomu totalitnímu režimu, díky tomu tlaku. Skutečně díky, nikoli tedy v důsledku, protože paradoxně přispěl tím svým tlakem k něčemu pozitivnímu. Málokde došlo k takové radikálnosti, jako v zemích českých,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kapela Plastic People si po čtyřiceti letech zopakuje koncert v sokolovně Postupicích. Natáčel tam redaktor Ľubomír Smatana

Jeden z členů skupiny Plastic People of the Universe Vratislav Brabenec odhaduje, že koncertu se zúčastnilo až 400 lidí.

Podle něj bylo navíc zajímavé to, že Státní bezpečnost později označila akci za takzvaný atentát na kulturu, kterým chtěla zastrašit undergroundové umělce. Mělo to ale úplně opačný účinek, říká Brabenec.

„Díky atentátu na kulturu se najednou jako houby po dešti vyrůstaly undergroundový soubory po celém Československu,“ vzpomíná člen kapely.

Členové kapely později skončili za mřížemi

Koncert Plastiků v Postupicích v září 1974, který později vešel do dějin českého undergroundu jako První festival druhé kultury, byl oficiálně ohlášen jako svatba.

„Vystěhovali stoly tady ze sálu a sedělo se na zemi. Ve vší slušnosti, nebyl to žádný divoký večírek. Bylo to takové moderní, nebyli jsme na to zvyklí. Tam jsme třeba prvně viděli, jak hrál na valchu,“ vzpomíná pan Jaroslav Andrt, který tenkrát točil v hospodě pivo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Plastic People of the Universe po 40 letech zopakují koncert v Postupicích. Podrobnosti zjišťoval redaktor Václav Rokyta.

Samotná kapela pocítila důsledky postupického koncertu až v roce 1976, kdy její členové skončili za mřížemi.

„Lidé, kteří tam byli, chodili k výslechům a vyhazovali je ze škol. Nás nechali být až do roku 1976, což bylo podezřelé,“ konstatuje Brabenec.

Letošní koncert ke 40. výročí si vymyslel Jaromír Braniš z vedlejšího města, z Vlašimi. „Prostě člověk Plastiky zná, chodím na ně a říkám si, že toto nesmíme prošvihnout, to už se opakovat nebude,“ říká.

Oficiálně se akce koná od 19 hodin večer. Předpokládá se ale, že kapela začne hrát později a skončí možná až nad ránem.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme