Pořad Vivat Carolus Quartus se hlásí k odkazům vlasti a pomáhá beneficí

Katedrálou sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě se dnes večer ponese hudba kytaristy Štěpána Raka. V pořadu nazvaném Vivat Carolus Quartus doprovází herce Alfréda Strejčka. Koncertní pocta císaři a králi Karlu IV. podpoří obnovu církevních památek a nadaci Václava a Dagmar Havlových Vize 97.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejstarší částí katedrály svatého Víta je věnec kaplí na východním průčelí chrámu. Je dílem Matyáše z Arrasu | Zdroj: GNU Free Documentation License/Muffi

Spolupráce obou umělců začala pořadem o Komenském, se kterým spolu Štěpán Rak a Alfréd Strejček vystoupili v 668. repríze.

„Pořad se jmenuje Vivat Commenius! a stvořili jsme ještě druhý Vivat Carolus Quartus, tedy Karel IV. To je další velký projekt, kterým se jednak hlásíme k této zemi, a pak také v takové zvláštní formě vyjádření, kdy Štěpán mně co herci dává velkou důvěru i jako muzikantovi,“ říká Alfréd Strejček.

Strejček v pořadu o Karlu IV. vystřídá několik zobcových fléten, aby interpretoval hudbu Štěpána Raka a doplnil jí myšlenky obou velkých mužů české země.

Přehrát

00:00 / 00:00

Program Vivat Carolus Quartus přibližuje redaktorka ČRo Jitka Benešová

Benefiční koncert pro nadaci Vize 97 a obnovu církevních památek se nemohl konat na lepším místě než právě ve Svatovítské katedrále, kde je Karel IV. pochován. Nabídku dal oběma interpretům sám kardinál Dominik Duka.

Alfréd Strejček vyzdvihl dvě morality Karla IV., slova platná bez ohledu na čas a místo.

„Nikdy nevěř člověku, který tvrdí, že zná pravdu. A ta druhá moralita zní: pro krále je důležité, aby dbal především toho, jak se má jeho lid, a nikoli toho, jak se má on sám,“ konkretizuje Alfréd Strejček.

Benefiční koncertní hold Karlu IV. se uskuteční pod záštitou kardinála Dominika Duky a Dagmar Havlové.

Jitka Benešová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme