Svatovítská katedrála hostí vůbec první varhanní festival

V katedrále sv.Víta na Pražském hradě začal historicky první mezinárodní varhanní festival, koncerty jsou naplánovány na každou středu a neděli až do konce července. Významní čeští varhaníci rozezvučí svatovítské Mölzerovy varhany s přibližně 4500 píšťalami a 58 rejstříky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Varhany v kostele. Ilustrační foto | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Idea varhanního festivalu vzešla od arcibiskupa Dominika Duky, který se snaží otevřít katedrálu nejen duchovně, ale i kulturně. „Varhany jsou ideálním symbolem hudby v katedrále a je to unikát, že zde ještě žádný podobný varhanní festival neproběhl,“ přiznává Adam Švejda z Metropolitní kapituly u svatého Víta v Praze.

V katedrálách ostatních evropských metropolí běží celoročně varhanní koncerty a také varhanní festivaly jsou zde naprosto běžnou záležitostí. Hlavním dramaturgem pražského festivalu se proto stal varhaník od sv. Víta Josef Kšica, který se takových zahraničních festivalů pravidelně účastní a může využít vlastní postřehy a zkušenosti.

Dramaturgie festivalu chce mimo jiné předvést tvorbu slavných svatovítských chorregentů, kteří zde v minulosti působili a hráli. Například ve středu uvede varhaník Jan Hora skladbu Josefa Förstera, který působil na postu svatovítského kapelníka více než dvacet let na konci 19. století.

Katedrální varhany Josefa Mölzera z roku 1929 byly několikrát restaurovány, ale nikdy nebyla změněna jejich dispozice. Jeená se o romantický nástroj, proto i většina skladeb, které zaznějí na festivalu, vznikla ve 2. polovině 19. století.

Podle arcibiskupa Duky festival otvírá nové rozměry v duchovním a kulturním životě katedrály. Organizátoři chtějí v kulturních aktivitách pokračovat.

Varhanní festival v Katedrále sv. Víta | Foto: Katedrála sv. Víta

„Nechceme ale z katedrály dělat kulturní dům. Koncerty by se měly vázat na státní svátky a významné dny. Další aktivity by se měly odehrávat v podobě výstav, na podzim proběhne soutěž pro studenty středních škol, jejímž hlavním symbolem bude katedrála,“ prozrazuje Švejda.

Tomáš Pavlíček, Lucie Maňourová, Dalibor Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme