Violistka Jitka Hosprová zahájila turné po Brazílii neplánovaným koncertem potmě

Česká sólová violistka Jitka Hosprová zahájila turné po Brazílii. První vystoupení měla v Curitibě, kde měla v rámci Týdne Evropy zahrát s filharmonií státu Paraná. Jenže koncert dopadl tak, jak to určitě nikdo nečekal. Hrálo se něco úplně jiného, než na co česká muzikantka, španělský dirigent a brazilský orchestr zkoušeli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Violistka Jitka Hosprová, dirigent Maximino Zumalave a český velvyslanec v Brazílii Jiří Havlík | Foto: David Koubek | Zdroj: Český rozhlas

Symfonický orchestr státu Paraná nastoupil, ale nehrál. Nepřišel ani hostující španělský dirigent Maximino Zumalave. Svůj nástroj rozezněla nakonec pouze Jitka Hosprová, která měla původně hrát jednu ze tří částí programu.

„Bylo to všechno perfektní, převlékala jsem se z generálky na koncert, ještě jsem se v šatně rozehrávala, a najednou se ozvaly tři ohromné rány. Už jsem si myslela, že tady se na ulici střílí. Vyběhla jsem ze šatny a zjistili jsme, že vybuchl elektrický proud,“ popsala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česká violistka Jitka Hosprová zachránila v Brazílii koncert. Po výpadku proudu vystoupila potmě s improvizovaným programem. Natáčel tam David Koubek

Místo koncertu tak byla tma jako v kině, orchestr neviděl na noty, ale česká violistka zachránila vystoupení skladbami, které má v hlavě. Litovala sice, že nemohla zahrát Rapsodii – koncert pro violu a orchestr od Bohuslava Martinů, ale nakonec ocenila i tento zážitek.

„Bylo to velmi zvláštní, protože jsem hrála sama s orchestrem v zádech a tmavým publikem před sebou. Ale mělo to neskutečnou atmosféru. A myslím si, že ta 20minutová prezentace byla svým způsobem nevšední a úžasná. Publikum bylo fantastické. Po první skladbě byly standing ovation, tak jsem věděla, že je dobré zahrát cokoli, co jsem z paměti schopná vylovit,“ přiznala Hosprová.

Česká violistka tak využila toho, že bude mít v Brazílii jedno vystoupení i čistě sólové, bude hrát na oslavách 200. výročí založení brazilského města Svatý Jan Nepomucký. Čekají ji také další tři koncerty s orchestrem a třikrát recitál pro violu a harfu po celé zemi.

Jitka Hosprová si do Brazílie přivezla i šaty od návrhářky Taťány Kovaříkové. Kromě jejího obličeje a vlasů ve tmě při prvním vystoupení aspoň i ony trochu svítily.

„Ony tam ty šaty šustily. Myslím si, že byť nebyly úplně vidět, tak to to publikum vnímalo. Je to v tom, že umělec se na vystoupení připraví, šaty vnáší noblesu, i když třeba není vidět. Šaty podle mě ke koncertu patří. Jsou to moje pracovní montérky, mám jich polovinu kufru. Věřím, že příště už světlo bude,“ uzavřela česká violistka.

Vystoupení violistky Jitky Hosprové v jihobrazilské Curitibě bylo kvůli výpadku proudu potmě | Foto: David Koubek

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme