Před 188 lety vyšly první pohádky Hanse Christiana Andersena

Mnoho dětí pod vánočním stromečkem najde pohádky Hanse Christiana Andersena. Poprvé vyšly před 188 lety, v prosinci roku 1835.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hans Christian Andersen na portrétu Ch. A. Jensena | Foto: Wikimedia Commons

První sbírka příběhů tehdy třicetiletého Andersena se jmenovala pohádky vyprávěné dětem. Po ní následovaly další knížky a celkový počet pohádek se vyšplhal na více než 150.

Hans Christian Andersen pocházel z chudých poměrů a toužil po uznání. Nepřinesly mu ho básně, divadelní hry, romány ani cestopisy, ale právě pohádky.

„Měl geniální schopnost odít skoro filozofickou myšlenku do příběhu. Zároveň to udělal velmi naivním a na svou dobu revolučním jazykem, který je úplně prostý vedlejších vět,“ vysvětluje skandinavistka Helena Březinová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výročí vydání prvních Andersenových pohádek připomněla reportérka Helena Berková

„On adresuje texty jak rodiči, který je předčítá, tak dětem. Ty neuvěřitelné věci mohou zahrnovat třeba i společenský převrat, což je v pohádce Křesadlo,“ přibližuje jeho tvorbu Březinová.

Dodává, že Křesadlo končí tak, že kouzelní psi vyhodí do vzduchu celou státní radu.

Když Hans Christian Andresen v roce 1875 umíral, mluvilo se o něm jako o „národním pokladu.“ Od té doby byly jeho pohádky přeloženy do více než sto dvaceti jazyků. Den jeho narozenin, 2. duben, je Mezinárodním dnem dětské knihy.

Helena Berková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme